סופה של קבוצת רכישה בישראל? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


סופה של קבוצת רכישה בישראל?

פורסם בתאריך
Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'America/New_York' for 'EDT/-4.0/DST' instead in /home/publihse/public_html/article.php on line 204
10/29/2012 ע"י קבוצת הרוכשים הירושלמית בקטגוריה נדל"ן ובניה | צפיות: 1034 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: קבוצת רכישה, קבוצת רכישה בירושלים, השקעות נדלן

 המושג קבוצת רכישה חדר בעשור האחרון לשוק הדיור הישראלי כמוצר מושך הטומן בחובו יתרונות רבים, אך לאחרונה הוא נעלם בקול דממה דקה. הסיבה העיקרית להיעלמותה של קבוצת הרכישה משוק הנדל"ן הישראלי טמונה בגורמים אחדים, אך בעיקר בגורם מרכזי אחד שהביא לניפוץ חלומותיהם של ישראלים רבים. בכתבה זו ננסה לסקור האם קבוצות הרכישה עומדות להיעלם או האם יש להן תקומה מחודשת?


סיבות להיעלמות קבוצת רכישה


1) תקנות מיסוי מגבילות - הסיבה העיקרית להיעלמות קבוצת רכישה מנוף הנדל"ן המקומי היא תקנות מיסוי חדשות. בשנת 2011 חוקקה תקנה המחייבת מוכרי קרקע פרטיים לשלם מע"מ על רכיב הקרקע, במוכרו קרקע זו לקבוצות רכישה. המוכר מצידו, מחייב את קבוצת הרכישה בתשלום המע"מ על רכישת הקרקע וכך נוספת לתשלומי הדירה (הנרכשת דרך קבוצת רכישה) עלות של 17% על רכיב הקרקע. כלומר רשויות המס הביאו לירידה של האטרקטיביות בהתארגנות קבוצת רכישה לבניית פרויקטים על קרקע פרטית.


על קרקעות פרטיות ניתן לבנות לרב מספר מצומצם של יחידות דיור (מכיוון שאם הקרקע היא גדולה ומאפשרת בניית מספר רב של יחידות דיור, בעל הקרקע יבחר לרב להתאגד כחברה בע"מ) והיות שקבוצות אלו כמעט נעלמו מהשטח, נעלם גם קהל הרוכשים שרצה לרכוש דירה בקבוצת רכישה מצומצמת.


מה שנותר אפוא הן הקרקעות המסחריות – כלומר קרקעות בהן מוכר הקרקע הוא גוף מסחרי והוא בכל מקרה מחוייב בתשלום מע"מ עם מכירת הקרקע.


2) מימון בנקאי – הבנקים שהקשיחו את תנאי המימון הבנקאי לכל תחום הדיור, לא פסחו גם על קבוצות הרכישה שנדרשות לספק הון עצמי רב יותר מבעבר לשם השגת מימון בנקאי. לדוגמא, אם בעבר נדרש מקבוצת רכישה לספק הון עצמי של 35% מחבריה, כיום נדרש מכל רוכש הון עצמי של 40%.


סיבות לפריחה מחודשת של קבוצת רכישה


1) עליית מחירי הדירות - מחירי הדיור חזרו לעלות מחודש אפריל 2012 ואחוזי הרווח של הקבלנים עולים בהתאם. קבוצות הרכישה, שהבשורה העיקרית שלהם היא חיסכון הרווח היזמי, מספקות פתרון מצויין לרוכשים בתקופת עליות מחירים, בה הקבלנים מגדילים את רווחיהם ולכן מציעות אלטרנטיבה אטרקטיבית לרוכשים.


2) התמחות – התחרות העזה שהיתה בין קבוצות הרכישה ביחד עם תקנות המיסוי החדשות, חייבו את קבוצות הרכישה להפגין יצירתיות ומקצוענות רבה יותר מאשר בעבר. לקוחות רבים המודעים למקצוענות שרכשו הקבוצות במהלך השנים הגדילו את נכונותם להצטרף לפרויקטים המוצעים על ידי קבוצות רכישה.


לסיכום, היקפה של קבוצת רכישה ירד וישאר נמוך, אך עם זאת ההתמחות שמציעות קבוצות הרכישה ללקוחות היא רבה יותר.

אודות קבוצת הרוכשים הירושלמית

קבוצת הרוכשים הירושלמית

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר