סעיפים ששווה להתעקש עליהם בחוזה שכירות – מצד השוכר | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


סעיפים ששווה להתעקש עליהם בחוזה שכירות – מצד השוכר

פורסם בתאריך 10/18/2012 ע"י אלעד שניר בקטגוריה חוזים | צפיות: 1438 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: חוזה, חוזה שכירות דירה, חוזה שכירות סטנדרטי

שוכרים החותמים על חוזה להשכרת דירה מרגישים לעיתים כי הם נמצאים בעמדת נחיתות. הרגשה זו תורמת לכך שהם נוטים לחתום על סעיפים אשר אינם עומדים בקנה אחד עם האינטרסים שלהם. חשוב לזכור כי כל חוזה מייצג את התנאים החשובים לשני הצדדים, ללא יוצא מן הכלל. שוכרי דירות צריכים לדעת כי החוזה מגן עליהם לא פחות מאשר הוא מגן על המשכירים. גם לנושא המיקום הגיאוגרפי של הדירה אין משמעות, משום שחוזה שכירות על דירה בתל אביב אינו שונה מהבחינה הזו מחוזה שכירות על דירה באילת. בסופו של דבר, השוכר צריך להתעקש על קיומם של סעיפים מסוימים בתוך חוזה. בנוסף וכפי שיובהר להלן, במידה והוא אינו מעורב בעצמו בעריכתו של החוזה עליו לבקש ייעוץ מאיש מקצוע.

חוזה עם משמעות לטווח הארוך

לפני שניגשים לרשימת הסעיפים ששווה להתעקש עליהם בעת עריכת חוזה שכירות, יש להדגיש כי אטרקטיביות החוזה היא סובייקטיבית לחלוטין. במילים אחרות, ישנם שוכרים אשר יסכימו בכל מחיר לתנאים אותם מציב המשכיר, אך עליהם לקחת בחשבון גם את המשמעות לטווח הארוך. מצד השוכר בלבד, אלו הסעיפים אליהם יש לשים לב:

1. ביטחונות – למרות שהביטחונות אמורים להגן על המשכיר, גם השוכר צריך להיות מודע אליהם. שטרי חוב גבוהים מדי או התחייבויות לא ריאליות עשויות לגרום לשוכר נזקים כלכליים. על השוכר להתעקש על סעיף בחוזה המציין במפורש את גובה הביטחונות, את אופן המימוש שלהם ואת הזכות של השוכר להתנגד. הביטחונות צריכים להיות סבירים ומוסכמים על הצדדים ולכן עליהם להופיע בצורה כזו גם בתוך חוזה שכירות.

2. ליקויים ותיקונים – סעיף נוסף עליו השוכר צריך להתעקש הוא זה הנוגע לליקויים ולתיקונים המתגלים בדירה. בדרך כלל נהוג להסכים על כך שהשוכר אינו אחראי לליקויים הנובעים מתוך בלאי סביר. מצד שני, חוזה תקין אמור להתייחס גם אל מצבים של תיקונים מאסיביים כמו פיצוץ בצנרת, נזילה בקירות וכדומה. על השוכר להתעקש על כיסוי המופיע בתוך חוזה ובמידה וסעיף זה אינו מופיע עליו להוסיף אותו.

3. אופציה – שוכר עשוי אך לא חייב להתעקש על סעיף בחוזה המאפשר לו אופציה להארכה. למרות שלא בכל חוזה הסעיף הזה מופיע ומקובל על המשכיר, עדיין שווה להתעקש עליו. בצורה כזו למעשה מונע השוכר מצב של מעבר דירה והוצאות כלכליות מיותרות בכל שנה.

4. בעלי חיים – סעיף זה אמנם אינו רלוונטי לכל השוכרים, אך אין ספק כי ישנם בעלי כלבים או חתולים אשר צריכים להתעקש עליו במידה והם מעוניינים לגור עם חיית המחמד שלהם.

האינטרסים של השוכר צריכים להיות ברורים

ישנן נקודות נוספות עליהן השוכר צריך להתעקש בעת עריכת חוזה אשר אינן קשורות לסעיפים ספציפיים. ראשית, על השוכר לוודא כי הוא מבין היטב על מה הוא חותם. במידה ובתוך חוזה שכירות מופיעות תקנות לא ברורות, עליו לבקש הבהרה. שוכר דירה צריך להתעקש להיות מעורב בעריכת חוזה משום שהוא ישפיע עליו בצורה משמעותית. מצדו של השוכר, חוזה להשכרת דירה הוא האסמכתא היחידה להבטחת הזכות שלו להתגורר בה. האינטרסים של השוכר ברורים אך עליו לזכור כי ישנו גם צד נוסף. לעיתים ניתן להגיע להסכמה בעל פה עם המשכיר על סעיפים מסוימים, אך את הסעיפים החשובים והמהותיים יש לציין באופן מפורש. שוכר אשר אינו מתעקש על כך עשוי למצוא את עצמו מתנהל בין בתי משפט לאורך חודשים ארוכים. הדרך להימנע מכך היא להתעקש מראש על מה שחשוב, להשקיע זמן בעריכת חוזה איכותי ובמידת הצורך גם להתייעץ עם מומחים רלוונטיים.

אודות אלעד שניר

אלעד שניר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר