חוזה למכירת רכב – על מה חשוב להקפיד? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


חוזה למכירת רכב – על מה חשוב להקפיד?

פורסם בתאריך 10/14/2012 ע"י אלעד שניר בקטגוריה חוזים | צפיות: 1023 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: חוזה למכירת רכב, חוזה, חוזים

1. כללי – מהו חוזה למכירת רכב?

כמו חוזים אחרים, גם תפקידו של חוזה למכירת רכב הוא להציג מראש את התנאים אותם מציבים הקונה והמוכר לפני חתימת העסקה. חשוב להבין כי חוזה למכירת רכב אינו מיועד רק לרכישת רכבים בעלות גבוהה. גם רכישת רכבים זולים, מיד שלישית או רביעית, אשר עלותם אינה עולה על כמה אלפי שקלים מחייבת בהמצאת חוזה למכירת רכב. התדירות בה נמכרים ונקנים רכבים בעולם המערבי הקהתה מעט את חשיבות הנושא, אך אסור להתעלם מכך. עוד צריך לזכור כי חתימה על חוזים מן הסוג הזה אינה כרוכה בהקצאת משאבים מיוחדת. מלבד התייעצות עם עורך דין או אנשי מקצוע נוספים במידה ונתקלים בקשיים ולבטים, חוזה למכירת רכב הוא חלק מהתנהלות סטנדרטית ומוכרת.

2. זהות הבעלים בעת מכירת רכב

הבסיס לעריכת חוזה למכירת רכב הוא ביטחון בזהות הצדדים. על הקונה לוודא כי מי שמוכר את הרכב הוא אכן הבעלים הרשומים, משום שפעמים רבות מדובר על בן משפחה אשר אינו מורשה לייצג את המוכר.

3. חובת הבדיקה החלה על הקונה והמוכר

הקפדה על כך שהחוזה מכיל את כל הסעיפים הדרושים ושהוא מנוסח באופן ברור עשויה למנוע עוגמת נפש רבה. באופן כללי, חוזה למכירת רכב מעיד כי הקונה בחן את המכונית, אין לו תלונות לגבי מצבה והיא אינה משועבדת. מבחינת המוכר, החוזה מוודא את העברת התשלום בכפוף לתנאים המוגדרים. לפני רכישת רכב באופן כללי או חתימה על חוזה למכירת רכב באופן ספציפי יש לבדוק גם את עלויות הביטוח, וזאת לצורך הימנעות מחריגה מהתקציב המוגדר.

4. סעיפים בסיסיים לחוזה תקין של מכירת רכב

להלן הסעיפים החשובים עליהם חשוב להקפיד בעת עריכת חוזה למכירת רכב. ישנם חוזים בהם יש צורך בסעיפים נוספים אחרים, אך באופן כללי ניתן להצביע על האמור לעיל לצורך קיום חוזה סביר.


א. פרטי הרכב – בסעיף זה מופיעים כל הפרטים הטכניים הקשורים אל סוג הרכב, דגם הייצור, שנת הייצור ומספרי הרישוי.

ב. המחיר – למרות שברוב המקרים המחיר נקבע עוד לפני עריכת החוזה, סעיף זה חייב להופיע בחוזה בצורה מפורטת.

ג. חובות וקנסות – כאמור, רכבים רבים במשק משועבדים עקב חובות של הבעלים. בעת עריכת החוזה יש לבדוק האם קיימים עיקולים מן הסוג הזה וכיצד ניתן להשתחרר מהם. בנוסף, על המוכר להצהיר כי שילם את כל הקנסות והמיסים המוטלים עליו.

ד. תאונות – ירידת ערך עקב תאונה עלולה לפגוע משמעותית בערך הרכב. במידה וישנן תאונות כאלו, הן צריכות להיות מפורטות בחוזה.

ה. העברת בעלות – על המוכר להתחייב כי הוא מעביר את הבעלות לקונה ואף לשלם את האגרה הכרוכה בכך.

ז. הפרה – גם בעת חתימה על חוזים למכירת רכב יש להתייחס לסעיף ההפרה. בדרך כלל הצדדים מגיעים להסכמה לגבי פיצוי הניתן על ידי הצד הפוגע ולמען הצד הנפגע.

5. בדיקת ההתחייבויות

לפני שחותמים על חוזה למכירת רכב יש לבדוק כי הצד השני ביצע את ההתחייבויות שלו. בצורה כזו המוכר מונע תלונות ותביעות מצד הקונה והקונה מוודא כי הוא נקט בכל אמצעי הזהירות. בכל מקרה של התלבטות יש לעכב את החתימה ולבצע את הבדיקות הדרושות. ניתן להתייעץ כאמור עם עורך דין הבקיא בסעיפים מן הסוג הזה, אך יש אפשרות לפנות גם אל המלצות מבעלי מקצוע אחרים.

אודות אלעד שניר

אלעד שניר

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר