על הקשר בין תוכנית עסקית לחברת סטארט אפ | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


על הקשר בין תוכנית עסקית לחברת סטארט אפ

פורסם בתאריך 07/04/2012 ע"י אבנר כהן בקטגוריה עסקים וכלכלה | צפיות: 709 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר:

אין זה 'סוד' כי המסמך אשר ידוע בשם תוכנית עסקית חייב להיות חלק בלתי נפרד מכל חברת סטארט אפ, בין כזו אשר נמצאת בשלבים התחלתיים של הקמה ובין כזו אשר בדיוק עכשיו החלה לעשות את הצעדים הראשונים בטריטוריה התעשייתית שלה.

במילים אחרות, כל חברת סטארט אפ 'חייבת' במלוא מובן המילה להחזיק ברשותה מסמך ניהולי מודפס, יסודי, כולל, מקצועי, מקיף ומסודר (מסמך אשר גם ידוע בשם תוכנית עסקית), וזאת על מנת אכן להצליח להגשים ולממש את כל המטרות והיעדים של חברת הסטארט אפ והחזון אשר 'עומד' מאחוריה, בין אם בדמות שירות ובין אם בדמות מוצר כלשהם אשר רלוונטיים לתעשייה כלשהי. לפיכך, במאמר המדובר נסביר בדיוק מהי תוכנית עסקית, מהו מבנה נכון שלה וכיצד השניים משתלבים בתהליך של הקמת חברת סטארט אפ.

מהי תוכנית עסקית וההקשר שלה בעת הקמת סטארט אפ?

ובכן, על מנת לדעת מהו מבנה תוכנית עסקית (בכלל ונכון בפרט) בהקשר של תהליך הקמת סטארט אפ, צריך קודם כל לדעת מהי ההגדרה הראשית והבסיסית ביותר של המסמך אשר ידוע בשם תוכנית עסקית. בפועל, כאשר אומרים תוכנית עסקית, הכוונה הינה למסמך ניהולי, מקצועי, כולל ומקיף אשר 'מצייר' תמונה עתידית מדוייקת ביותר של חברת סטארט אפ או כל עסק אחר. תמונה זו כוללת בתוכה את כל התחומים האינטגרליים של החברה או העסק.

בין תחומים אלו ניתן למצוא את תחום המחקר והפיתוח, תחום הטכנולוגיה, התפעול, תחום השיווק, הפרסום והמכירות, תחום הכספים ועוד. באופן טבעי (ואפילו בלתי נמנע), התוכנית העסקית מנתחת באופן שיטתי ומדויק ביותר את כל תחומי העסק, את סיכויי ההצלחה שלו, 'עוזרת' לו לייסד אסטרטגיה עסקית מתאימה ועוד – בקיצור, כל מה שעסק 'צריך' על מנת להצליח. זוהי גם הסיבה הראשית לכך כי כל תהליך של הקמת סטארט אפ חייב להיות מלווה בתהליך של כתיבת תוכנית עסקית, אבל כתיבה בעלת מבנה תוכנית עסקית נכון ומדויק!

מהו מבנה תוכנית עסקית נכון? איזו שאלה!

מפאת החשיבות העצומה אשר המסמך אשר ידוע בשם תוכנית עסקית טומן בתוכו, אינספור יזמי סטארט אפ מתחילים ומתקדמים כאחד שואלים את השאלה הבאה לפני או בעת תהליך של הקמת סטארט אפ: מהו מבנה תוכנית עסקית נכון? ובכן, אין ספק כי מדובר בשאלת המיליון דולר מבחינת כל יזמי הסטארט אפ, הן בארץ והן בעולם – אבל למען האמת, התשובה לשאלה זו הינה די פשוטה, בהירה (והכי חשוב) ברורה.

לפיכך, להלן התשובה. מבנה תוכנית עסקית נכון, בין אם בעת הקמת סטארט אפ ובין אם לאו, חייב להכיל בתוכה את הסעיפים הבאים ובדיוק בסדר שלהם: תקציר המוצר או השירות של הסטארט אפ / סקירת השווקים הרלוונטיים לסטארט אפ, וסקירת השירותים ו / או המוצרים המקבילים אשר פועלים בהם / הצגת השירות או המוצר במונחים של מהות, קהלי יעד, יתרונות ועוד / סקירת המתחרים אשר פועלים בטריטוריית הסטארט אפ / סקירת ערוצי שיווק, פרסום ומכירות אפקטיביים בעבור צמיחה והצלחת הסטארט אפ / תחזית כלכלית במונחים של תזרים מזומנים, הוצאות, הכנסות ועוד.

סטארט אפ ללא תוכנית עסקית בעלת מבנה נכון נידון לכישלון...

נסכם ונאמר כי תהליך הקמת סטארט אפ אשר לא כולל בתוכו תוכנית עסקית בעלת מבנה תוכנית עסקית נכון, מדוייק ואפקטיבי באופן מפורש וכמעט מובטח לא יוכל להצליח ולהפוך לחברה רווחית בהמשך. לפיכך, כתיבת תוכנית עסקית בעלת מבנה תוכנית עסקית נכון חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות של כל תהליך הקמת סטארט אפ!

אודות אבנר כהן

אבנר כהן

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר