מהו פסיפס אבן ומהן שיטות הכנת יצירה של פסיפס אבן ? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מהו פסיפס אבן ומהן שיטות הכנת יצירה של פסיפס אבן ?

פורסם בתאריך 05/26/2012 ע"י איציק פסקרו בקטגוריה אומנות | צפיות: 1628 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פסיפס אבן, פסיפס, מוזאיקה, פסיפס זכוכית, פסיפס קרמיקה, חומרים לפסיפס, בית הפסיפס, איציק פסקרו, כלים לפסיפס, פסיפסים, אומני פסיפס, סטודיו לפסיפס, יצירות פסיפס

מהו פסיפס אבן ומהן שיטות הכנת יצירה של פסיפס אבן ?

 
פסיפס אבן בהיסטוריה 
כבר ביוון העתיקה החלה אומנות הכנת יצירות מרהיבות העשויות פסיפס אבן. בעוד בבתי היוונים מעוטי היכולת שובצו חלוקי נחל פשוטים שהיוו בעצם את יצירות פסיפס האבן הראשונות, בבתי עשירי יוון שובצו חלוקי נחל צבעוניים מרהיבים. עם השנים התפתחה ביוון אומנות הפסיפס אבן, שהחליפה את השימוש בחלוקי נחל. אומני הפסיפס שברו וסיתתו אבנים לחתיכות פסיפס- פסיפס אבן - וממנו יצרו את יצירותיהם.
 

שיטת העבודה שבה השתמשו בימי יוון הייתה כך: האמן תכנן את התמונה והשוליות שלו סיתתו אבני פסיפס אבן לפי גודל וצבע. השלב הבא התבסס על הכנת תשתית יציבה שעליה יונחו אבני פסיפס.
התשתית נבנתה משכבות שונות של אבנים ועפר מהודק.
 

לאחר שהסתיימה מלאכת הכנת התשתית העובדים יצקו טיט לח על כל שטח הרצפה.
כששכבת הטיט הייתה כמעט יבשה, אומן הכנת פסיפס האבן היה מצייר את קווי המתאר אשר לפיהם יונחו אבני הפסיפס.

 

לאחר שהתייבשה שכבת הטיט השוליות של אומן פסיפס האבן נהגו ליצוק שכבת טיט טרייה לפי דוגמת הציור והחלו לשבץ בה את אבני פסיפס האבן. חלוקת העבודה הייתה כזו, שהשוליות היו מניחות את אבני פסיפס האבן פסיפס בקטעים הפשוטים יותר והקלים יותר, ואומן הפסיפס היה מניח את אבני פסיפס האבן במקומות הקשים והמורכבים יותר ביצירה, מקומות שחייבו את מומחיותו ואת "יד האומן" שלו.


שיטות להכנת פסיפס אבן
קיימות שלוש שיטות עיקריות להכנת יצירת פסיפס העשויה מפסיפס אבן.


השיטה הישירה
בשיטה הישירה של בניית פסיפס האבן כוללת הדבקת אבני פסיפס ישירות על גבי משטח תמיכה נבחר כלשהו. יש לבצע שרטוטים ראשוניים מראש על השטח ולהיות מעוצבים. השיטה הישירה הייתה גישה פופולארית בשימוש על ידי אמנים מסורתיים לאורך ההיסטוריה, והיא שימשה להשלמת קירות רבים וכן ליצירת פסיפסים לתקרה. השיטה הישירה משמשת גם לעבודה עם משטחים של עצמים תלת ממדיים, כמו אגרטלים וכדים.
חיסרון מרכזי של השיטה הישירה הנו בכך שאומן הפסיפס חייב ליצור את יצירתו בשטח עצמו , על גבי המשטח עצמו. כיום, בתקופה המודרנית מצאו לכך פתרון, על-ידי שימוש בטכניקה שבה מדביקים את אבני הפסיפס אבן על גבי רשת פיברגלס. באופן כך, האמן יכול לבצע את עבודתו בסדנא, לפני הבאת יצירת הפסיפס למיקומה הסופי.


השיטה ההפוכה
בשיטה ההפוכה ליצירת פסיפס אבן , מדביקים את אבני פסיפס האבן עם הפנים כלפי מטה (הפוך), באמצעות דבק מיוחד, כמובן בדרך הרצויה ולפי תרשים הפסיפס. משהושלמה מלאכת ההנחה מכסים את האבנים בעיסת מלט, המדביקה אותן.

היתרון של גישה זו היא האפשרות ליצור משטח פסיפס חלק לחלוטין. הדבר חשוב במיוחד ליצירת משטחים כגון שולחנות, ספסלים וכו. החיסרון בעבודה בשיטה זו הנו משקלה הכבד של היצירה.


שיטת הרשת
יצירת יצירות פסיפס אבן ע"י שיטת הרשת הינה שיטה חדישה יותר, המאפשרת הדבקת אריחים או אבנים וכו\\\' כמו בשיטה הישירה ישירות על משטח של רשת (פיברגלס בד"כ) חזקה, מה שמאפשר ליוצר ליצור בסדנא את יצירתו, ורק לאחר מכן להעבירה למקום היעד ולהדביק את צד הרשת ע"ג משטח דביק שמהווה משטח היעד הסופי.

כפי שסקרנו במאמר זה, כבר אלפי שנים יוצר האדם יצירות מרהיבות ומפעימות מפסיפס אבן. כיום ניתן ליצור יצירות העשויות פסיפס אבן בקלות יחסית, וזאת ע"י סדנאות רבות המלמדות את שיטת היצירה בפסיפס – אומנות המתאימה לכל גיל, אינה דורשת כישרון "אומנותי" ומאפשרת לציבור הולך וגדל של מבוגרים וילדים אפשרות ליצירה, לביטוי עצמי ומקנה שעות רבות של הנאה ליוצר בה.

 

 


 

אודות איציק פסקרו

בית הפסיפס שיווק חומרים וכלים ליצירת פסיפס למלאכת יד לחובבים ולמקצוענים."מהיבואן-לצרכן".המומחים מספר אחד בארץ לתחום הפסיפס.בקרו באתרנו WWW.PASCARU.CO.IL אשמח לייעץ ולהסביר בחינם 050-8868768 איציק

איציק פסקרו

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר