בנייה ירוקה או רגילה - מה עולה לכם יותר? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


בנייה ירוקה או רגילה - מה עולה לכם יותר?

פורסם בתאריך 07/31/2008 ע"י גלדיס גירש בקטגוריה אומנות | צפיות: 2499 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: ירוק, בניה ירוקה, חסכון, אקולוגי, זיהום

בנייה ירוקה או רגילה - מה עולה לכם יותר?


הגדרת הבנייה הירוקה
בנייה ירוקה היא הגדרה ישראלית לבנייה אקולוגית, סולרית ובת-קיימא, כשהכל מכוון לאותו יעד: מבנה (בית, משרד וכו') שינצל את התנאים הטבעיים סביבו כך שיהיה חסכוני באנרגיה וידידותי לסביבה. מבנה ירוק הינו בריא למשתמש, כפועל יוצא מתכנון חכם (כגון חימום ואוורור פסיביים) ושימוש בחומרים לא רעילים במהלך בנייתו. בניגוד לחשיבה הרווחת, הכוונה אינה לחזור לגור במערות אלא נהפוך הוא - להשתמש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר כדי לשמור על הסביבה, איכות החיים ונוחות משתמשי המבנה.

חכמה ומתוכננת
לגישתנו ודעתנו הן שניתן להגיע לבנייה ירוקה דרך בנייה קונבנציונלית חכמה ומתוכננת, הכוללת בין השאר:

בחירת מגרש מתאים תוך התייחסות לגורמים בסביבתו: סוג קרקע, מבנים בסמיכותו וכו'.

ניתוח נתונים אקלימיים המסייע לבנייה חכמה - למשל, עפ"י מצב הרוחות, הטמפרטורה, והלחות בשטח יוחלט על מיקום חלונות שיאפשר אוורור בקיץ, קליטת חום בחורף, וחדירת אור כל השנה. הדבר יפחית שימוש בחשמל שתהליך ייצורו פוגע בסביבה וצריכתו הגבוהה פוגעת בכיס. (אגב, בניגוד לדעה הרווחת, רוב החשמל המופק ע" תחנת כוח מזהמת נצרך ע"י בתים פרטיים ולא מפעלים).

הצללה מכוונת – לדוגמה, בחירת צמחיה נשירה, כך שתצליל בקיץ את הפתחים והקירות, ותאפשר בחורף חדירת קרני שמש לאור וחום.

חסכונית, רווחית ומשתלמת
כתוצאה מהחיסכון בכמות האנרגיה שבית ירוק צורך, נוצר רווח כפול:
1. חיסכון כספי בעלויות אחזקת הבית.
2. תרומה למאמץ הגלובלי לשמירת איכות הסביבה ע"י צמצום פליטת מזהמים וגזים, שפוגעים
באוזון ו/או יוצרים את אפקט החממה.

רכישת בית אקולוגי היא חיסכון לטווח ארוך. כדאיותו הכלכלית נבחנת מול הבית הקונבנציונלי, לא ביום קבלת המפתח אלא כ-5 שנים לאחר מכן, כשהצריכה באנרגיה מדביקה את פער העלויות. בהמשך ולאורך כל תקופת חייו, הבית האקולוגי חוסך לבעליו כסף בהפרשים של עשרות אלפי שקלים. דומה הדבר לתהליך המתרחש בשוק המכוניות. תמיד ידענו שמכוניות אמריקאיות צורכות דלק רב, אך כל עוד הדלק היה זול, איש לא הוטרד מכך (מלבד חסידי איכות הסביבה). עם עליית מחירי הדלק, צנח ערך המכוניות האמריקאיות, ובכך נגרם לבעליהן הפסד בשווי רכושם. לעומת זאת, עלה קרנן של המכוניות החסכוניות/ההיברידיות. כיום מתחילים להבין שהבית הקונבנציונלי, כמו המכונית האמריקאית הישנה, הוא מקור לבזבוז כסף מיותר ולזיהום אוויר. הביקוש לבתים ירוקים ילך ויגבר עם עליית המודעות לכך שהם חוסכים לרוכשים אותם ומאפשרים להם לפנות כסף לנסיעה לחו"ל, חיסכון לילדים ולנכדים ועוד. זאת ועוד, כשם שיש הצעות חוק להטבות למכוניות היברידיות - צפוי שבעתיד יינתנו הטבות לבתים ירוקים.

החיסכון במים – אקטואלי מתמיד
בנייה ירוקה המתוכננת לחסוך מים אקטואלית מתמיד השנה, כשלנוכח הבצורת אנו נזעקים לשמור על כל טיפה. אדריכלות ירוקה שמה דגש על איגור מי גשמים. יתירה מזאת, גם אם לא נשתמש במים אלה אלא רק נטפל בצורה הנאותה בחלחול המים – נמנע הצפות המהוות מטרד או שטיפות קרקע הגורמות לנזקים.
בית אקולוגי בבסיסו דורש גם הפרדה בין מים שחורים לבין מים אפורים (ממכונות כביסה, רחצה במקלחת וכיורי אמבט) שלאחר מיחזור הינם נקיים ומתאימים להשקיה. הדבר מתבצע בהליך פשוט של תוספת קו וע"י מערכות פילטרים למחזור, שאינן דורשות תחזוקה ואינן כרוכות בהחלפת חלקים. התהליך חשוב גם למי שאינו מעוניין בשימוש חוזר במים, שכן כך הם נכנסים נקיים לרשת העירונית ומפחיתים את זיהום מקורות המים.
המודעות לחיסכון במים חשובה בשנת בצורת, אך יש לזכור שגם בשנה ברוכת מים, חיסכון ירוק כמתואר לעיל חוסך 50% בעלויות המים בבתים עם גינות.


כתבה זו מוגשת באדיבות גלדיס גירש, אדריכלית אקולוגית
 

אודות גלדיס גירש

גלדיס גירש

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר