מצבר הינו המקבילה ללב האנושי | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מצבר הינו המקבילה ללב האנושי

פורסם בתאריך 05/16/2012 ע"י אבנר כהן בקטגוריה רכב | צפיות: 746 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר:

המצבר מעניק כוח להנעת כלי חשמלי כלשהו. כך גם הלב מניע גוף אנושי על ידי הזרמת כוח. מצבר ולב, שניהם צריכים להישמר במצב טוב, עם מתן תשומת לב ראויה ולהטעינם באנרגיות מועילות. המצבר תפקידו הוא לספק זרם חשמלי על מנת להצית את תפעול המנוע, ולשם כך על המצבר להיות טעון במלואו, אלמלא יהיה טעון הרכב ייעצר. לא לשכוח – המצבר הוא הלב של הרכב.

פונקציות למכביר

מצבר הינו מתקן המיועד לייצור חשמל בזרם ישר. מורכב משלושה חלקים : קתודה (קוטב שלילי), אנודה (קוטב חיובי) ואלקטרוליט (מהווה מרכיב ניטראלי). האלקטרוליט ממוקם בין הקתודה לאנודה ועל ידי כך יוצר מתח חשמלי. המצבר בנוי מתאים בודדים המייצרים כל אחד בנפרד 2.1 וולט. כל תא מכיל בתוכו לוחות מלבניים שטוחים בסידור רשת הטבולים בתמיסה המורכבת ממים וחומצה גופריתנית (האלקטרוליט). תאים אלה חשוב שימולאו עד לקו המסומן במים מזוקקים בלבד.

מצבר לרכב

מצבר לרכב מגיע בכמה וכמה הספקים קטנים וגדולים. קיים מגוון רחב המותאם לכל סוגי הרכבים, ועל פי גודלם והכוח הדרוש להניעם. מכוניות פרטיות יצטרכו מצבר לרכב בעל הספק קטן יותר מאשר ג\'יפים או משאיות. פעולת המצבר הינה זהה בכל כלי הרכב ואין צורך בשינוי דפוסי פעולה של מצבר מרכב לרכב , אך חשוב לשים לב כי ההתאמה תהא מושלמת מבחינת כוח המצבר, התקנתו כראוי, ותשומת לב לכך שקורוזיה אינה מתפתחת הגורמת להיחלשות פעולת המצבר, וכי התושבת עליה מונח מצבר לרכב אוחזת היטב במצבר והוא אינו זז או מתנדנד, דבר העלול להוביל לסדיקתו והשבתת המכונית. בנוסף, חשוב תמיד שיהיו כבלים להטענה כפק"ל רכב על כל מקרה שבו המצבר התרוקן, או אבד עליו הכלח.

החלפת מצבר לרכב

כאשר המצבר מסיים את תפקידו, הגיע הזמן להחליפו במצבר חדש, משומש או מחודש. מצבר חדש מ"הניילון" הוא העדפה בטוחה, חכמה ויעילה לאורך תקופה הן מבחינת תפעול המצבר והן מבחינת אורך חייו. מחירו של מצבר חדש יכול לנוע בין כמה מאות שקלים. זו הוצאה לא קטנה, ולכן כדאי לחשוב על אלטרנטיבות נוספות בנוסף למצבר חדש. מצבר זול יכול להיות מצבר משומש, או מחודש – אשר תוקן והוטען מחדש ומוכן לשימוש. בסופו של דבר איכות הנסיעה תלויה בגובה תקציב. כאשר התקציב מאפשר זאת מצבר חדש יהיה השקעה נבונה ונכונה. כאשר מסגרת התקציב אינה מאפשרת ישנה אפשרות קניית מצבר זול ואמין בנוסף. אך חשוב, כי תהיה התאמה הן מבחינת מיקום ותושבת המצבר ברכב בהתקנת מצבר מחודש או משומש, לוודא כי אינו סדוק או חבול.

מצבר זול – טוב או רע?

זו שאלה ללא תשובה החלטית. היות ומדובר במכשיר המעניק את הכוח להנעת כלי הרכב, נרצה כמובן מצבר לרכב שיעשה את העבודה מהימנה ולאורך זמן. מצבר זול לא מחויב, כי יהא לא יעיל או יושבת לאחר התנעה אחת. ניתן למצוא מצבר זול, גם מתוך מצברים חדשים אשר היצרנים משווקים אותם בזול. ניתן למצוא מצברים מחודשים אשר עברו תיקון איכותי ומתפקדים ללא דופי, היות והם חודשו, מחירם יהיה נמוך יותר.

מצבר זול הינו פיתרון יעיל למי מאלו שאינם משתמשים ברכבם רבות ולא דורשים את אמינות המצבר במשך כל היום, ובנוסף מצבר זול כאשר בודקים את מרכיביו, חלקי גופו שאינו פגום והתאמתו לרכב – אין סיבה שיגרע ממנו מאום ויתפקד כראוי. חשוב לשמור על המצבר ולשים לב כי לא מתפתחת קורוזיה – במידה וכן לנקותה, לוודא שהתושבת והמצבר מתאימים ואין תזוזה של המצבר בתוכה והתקנת מצבר על ידי איש מקצוע.
 

אודות אבנר כהן

אבנר כהן

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר