נוסח צוואה הדדית – מדריך למשתמש | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


נוסח צוואה הדדית – מדריך למשתמש

פורסם בתאריך 04/16/2012 ע"י פלי הלפרן בקטגוריה חוק ומשפט | צפיות: 5367 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: נוסח צוואה, עו\

הקדמה: צוואה בכתב, העומדת בתנאי הכשרות בחוק הירושה, היא הדרך הטובה ביותר להורות על ירושה לאדם מסוים לאחר מות המוריש. בלא צוואה כתובה, יורשי המנוח יהיו היורשים על פי דין, על פי סדר הירושה, כקבוע בחוק הירושה. בני זוג המעוניינים להוריש זה לזה את נכסיהם, או לצד ג\', רשאים לערוך "צוואה הדדית", אשר תהווה הגנה מפני אחרים הטוענים לזכות בירושה.

 

מהי צוואה הדדית?

צוואה הדדית מעוגנת בסעיף 8א לחוק הירושה. צוואה הדדית, הינה צוואה שבני זוג עורכים בנוסח זהה, ומורישות את נכסי בני הזוג האחד לשני, ולאחר מכן, לאנשים זהים. בצוואה הדדית, מנסחים בני זוג הוראות זהות באשר למה יעשה בנכסיהם עם מות האחד מהם. צוואה הדדית שונה מצוואות "אישיות" שיוצר אדם לעצמו. צוואות אישיות הן אחת מאלה: צוואה בכתב, צוואה בפני רשות, צוואת שכיב מרע וצוואה בעדים.

צוואה הדדית הינה חריג לכלל לפיו אסור לצד חיצוני להתערב ברצונותיו של המוריש (יוצר הצוואה), ובמיוחד כאשר הצד המתערב הינו היורש העתידי.

בצוואה הדדית ניתן לקבוע מנגנון של "יורש אחר יורש" או מנגנון של "יורש במקום יורש".

מטרת הצוואה ההדדית- מטרתה של צוואה הדדית הינה הבטחת הרווחה הכלכלית של בן הזוג שנותר בחיים, והרחקה משפטית של "יורשים על פי דין" מיורשה שמבקש בן זוג להוריש לבת זוגו ולהיפך. צוואה הדדית הופכת רלוונטית יותר ויותר, כפי שיודעים עו"ד דיני משפחה, בתקופה בה מבנה המשפחה "הנורמאלית" הולך ומשנה את צורתו, אם בשל ריבוי מקרי גירושין, חיים כידועים בציבור ללא נישואין, נישואין שניים והלאה, ילדים ממספר בני זוג וכו\'. מציאות מורכבת זו, מביאה לעיתים לרצון לעגן את רצונות בני הזוג בצוואה הדדית.

מיהם "יורשים על פי דין"- "יורשים על פי דין", כפי שנקבע בחוק הירושה, הם ילדיו של המוריש, אחיו, הוריו ויתר בני משפחתו כקבוע בחוק הירושה.

ביטול צוואה הדדית- הדרך היחידה לבטל צוואה הדדית הינה בהתאם לסעיף 8א(א) לחוק הירושה- אם בני הזוג בחיים, יעשה ביטול הצוואה על ידי הודעה לבן\\בת הזוג על הביטול, ואם בן\\בת הזוג נפטרו, יעשה הביטול כל עוד העיזבון לא חולק והיורש יסתלק מהחלק בעיזבון שהיה אמור לקבל. במידה והעיזבון חולק, הנהנה ישיב לעיזבון את ירושתו.

התנגדות לצוואה הדדית- מטבע הדברים, מי שרואה עצמו נפגע מהצוואה הדדית יהיה מעוניין בביטולה. המתנגדים, הרואים עצמם כיורשים האמיתיים, יגישו לבית המשפט בקשה לאי קיום וצוואה ופסילת הצוואה. המתנגדים יעלו טענות לפסילת הצוואה כגון עריכת צוואה תחת איומים, זיוף צוואה, השפעה בלתי הוגנת, אי כשירות המורש, פגמים נוספים.

לשם עריכת צוואה הדדית רצוי לפנות לעו"ד דיני משפחה.

מה חשוב לכלול בנוסח צוואה הדדית?

על מנת למנוע התנגדויות עתידיות לצוואה וניסיון לפגוע בירושת בן הזוג לבת זוגו או להיפך, יש לוודא כי הצוואה ההדדית נעשית באמצעות עו"ד דיני משפחה, אשר יערוך אותה באופן חוקי וברור.

1. ניסוח צוואה לפי הוראות החוק- עו"ד דיני משפחה רשאי לערוך צוואה הדדית במסמך אחד או בשני מסמכים נפרדים. צוואה תיעשה תוך וידוא רצונו החופשי של המוריש, צלילותו ועוד. סעיפים טכניים נוספים מופיעים בחוק הירושה, ועליהם יעמוד עו"ד דיני משפחה.

עו"ד דיני משפחה יציע לעיתים לצדדים לחתום על הצוואה ההדדית בפני מצלמת וידיאו שתתעד את מעמד החתימה ותסייע להעיד על כשרותו. צעד נוסף שעו"ד דיני משפחה עשוי להמליץ עליו, הוא קבלת חוות דעת פסיכיאטרית עובר לחתימה על הצוואה ההדדית, אשר תעיד על כשרותו השכלית של המוריש.

2. ניסוח ברור של הנכסים ושל שם היורש- ציון שמו המפורש של בן או בת הזוג או צד שלישי, לו מעוניין המוריש\\ה להוריש את נכסיו עם מותו\\ה, עשוי להגן על תוקף הצוואה מפני התנגדויות עתידיות. כמו כן, ציון נכסים מפורשים אותו מעוניין היורש להוריש, יסייע אף הוא למנוע סכסוכי ירושה.

3. הפקדת צוואה אצל עו"ד דיני משפחה או רשם לענייני ירושה- בכדי למצוא את הנוסח צוואה בקלות עם מות המוריש, ניתן להפקידה אצל עו"ד דיני משפחה או אצל רשם לענייני ירושה. כך גם ימנע הסיכון לניסיון זיוף הצוואה לאחר כתיבתה על ידי בעלי עניין.

לסיכום, בני זוג רשאים להוריש זה לזו או לצד ג\' את נכסיהם, ולערוך צוואה הדדית, זהה בנוסחה, לשם כך. את הצוואה רצוי לערוך באמצעות עו"ד דיני משפחה, אשר יעמוד על כשרות הצוואה מבחינת כשרות בני הזוג לעורכה, וכן התנאים הטכניים לעריכתה. התנגדות לצוואה ניתן להגיש לבית המשפט. שאלות בנוגע לעניין, ובכלל בנושאי דיני משפחה כדאי להפנות באופן מקוון לעורכי דין בפורום דיני משפחה ולקבל ייעוץ לאלתר.

אודות פלי הלפרן

פלי הלפרן

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר