שיעורי מס שבח במסגרת של ירושה | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


שיעורי מס שבח במסגרת של ירושה

פורסם בתאריך 02/06/2012 ע"י שירה אלה בקטגוריה מיסים | צפיות: 938 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: מס שבח, עורך דין מיסים

שיעורי מס שבח במסגרת של ירושה

מאת: עו"ד פלי הלפרן

הקדמה: כאשר נפטר מוריש לאחר מותו נכס מקרקעין, על היורשים להחליט מה יעשו בנכס- האם ישתמשו בו למגורים, האם ימכרו אותו ויתחלקו ברווחים ממכירתו וכו'. חיפזון בניהול נכסי המקרקעין שניתנו בירושה עלול לעלות ליורשים כסף רב כתוצאה מטעות בתכנון תשלום מס. על כן, רצוי להתייעץ עם עורך דין מיסים.

האם העברת נכס מקרקעין בירושה מהווה אירוע מס?

חוק מיסוי מקרקעין קובע כי הורשת נכס מקרקעין אינה מהווה מכירה או פעולה באיגוד מקרקעין בהקשר של חוק מיסוי מקרקעין. לפיכך, הורשת נכס מקרקעין אינה מהווה אירוע מס, ואין צורך לדווח לרשויות מיסוי מקרקעין על ידי עורך דין מיסים על העברת דירה בירושה על שם היורשים כבעליה החדשים של הדירה.

בנוסף, כפי שיודע כל עורך דין מיסים, בשנת 1981 בוטל מס העיזבון בישראל, ועל כן, לא חל כל מס על ירושה העוברת מהנפטר ליורשיו, במידה וההורשה הינה ישירה ליורשים.

מתי כן יתרחש אירוע מס? במידה ויורשי נכס המקרקעין יבקשו לחלק את הירושה ביניהם, לבצע מכירה של נכס המקרקעין בפטור ממס שבח, יהיה על היורשים להתייעץ בעורך דין מיסים שיתכנן עבורם את המכירה כך שייהנו בפטור ממס שבח.

מהי "חלוקה ראשונה"?

במידה והיורשים של נכס המקרקעין מבקשים לחלק את הנכס באופן שונה ממה שנקבע בצוואת המוריש או בצו הירושה באמצעות עורך דין מיסים, עליהם לעשות זאת בטרם ביצעו חלוקה של הנכסים בפועל. לאחר שחולקו הנכסים בפועל ליורשים, הדבר נחשב כאילו זו החלוקה שנקבעה בין היורשים. חלוקה ראשונה אינה מהווה מכירה, ובלבד שאם במסגרת חלוקת הרכוש ניתנה תמורה כספית או בשווי כסף שאינו הנכס, יראו את חלק הירושה שבשלו ניתנה התמורה- כאילו נמכר.

פטור ממס שבח על דירה שנתקבלה בירושה

לאחר מות המוריש, יורשי נכס מקרקעין רשאים למכור את הדירה שקיבלו בירושה בפטור ממס שבח, וזאת ללא ש"בזבזו" את הפטור שניתן למי שמוכר דירת מגורים אחת בארבע שנים. רצוי להתייעץ עם עורך דין מיסים לשם כך.

חוק מיסוי מקרקעין, המוכר לכל עורך דין מיסים, קובע כי מי שמוכר דירת מגורים מזכה, כפי שמוגדרת בחוק מיסוי מקרקעין, זכאי לפטור ממס שבח במכירתה אם הדירה נתקבלה בירושה וכן, כי המוכר הינו בן הזוג של המוריש, או צאצאו, או בן זוג של צאצאו, וכן כי לפני פטירת המוריש, המוריש היה בעליה של דירת מגורים אחת, ואילו המוריש היה בחיים והיה מוכר את הדירה, היה פטור ממס בשל מכירתה. מכל מקום, רצוי להתייעץ עם עורך דין מיסים שיבחן את האפשרות לשימוש בפטור ממס שבח.

שיעורי מס השבח בישראל- מהם?

חוק מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה) קובע כיצד יחושב מס השבח. החישוב של מס השבח יעשה על פי העלייה בשווי הנכס, מיום קנייתו ועד מכירתו. מהפרש זה, יחושב אחוז מסוים שיהווה את מס השבח. בנוסף, ניתן לנכות הוצאות כגון השבחת הנכס, שכר טרחת עו"ד ועוד.

עד ליום 7.11.2001- שיעור מס השבח עמד על 50% במכירת נכס על ידי , ועל ידי תאגיד עמס מס השבח על 35%. מיום 7.11.2001, מס השבח עומד על סך של 20%, ליחיד וגם לתאגיד. נכס מקרקעין שנרכש לפני 7.11.2001 ונמכרו לאחר מכן, שיעור המס הנמוך יחול רק על השבח שנצבר מיום 7.11.2001.

לסיכום, הורשת נכס מקרקעין ליורשים אינה מהווה אירוע מס. עם תכנון נכון באמצעות עורך דין מיסים, ניתן יהיה לבצע מכירה של נכס המקרקעין על ידי היורשים בלא לשלם מס שבח בגין המכירה. בנוסף, לאור ביטול מס העיזבון בישראל בשנת 1981, היורשים עשויים בהחלט ליהנות מפטור מלא ממיסים בעקבות ירושת נכס המקרקעין. קבלת פטור ממס שבח, לאור שיעורי מס השבח הגבוהים בישראל, תחסוך ליורשים אלפי שקלים.

אודות שירה אלה

שירה אלה

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר