ד''ר שם דוד,פסיכיאטר-7 עצות לטיפול פסיכיאטרי יעיל | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


ד''ר שם דוד,פסיכיאטר-7 עצות לטיפול פסיכיאטרי יעיל

פורסם בתאריך 05/09/2009 ע"י חיים שם דוד בקטגוריה בריאות הנפש | צפיות: 1019 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פסיכיאטר, טיפול פסיכיאטרי, חוות דעת, פסיכולוג, טיפול פסיכולוגי

טיפול יעיל אצל פסיכיאטר- 7 עצות להחלמה מהירה

 מעטים האנשים האוהבים ללכת אל רופא. למרות הידיעה שכאשר מרגישים בחולשה, חום ושיעול, יש צורך ללכת אל רופא המשפחה, מעטים האנשים שאכן יעשו זאת, אלמלא היו זקוקים לחופשת מחלה. מעטים אף יותר הם אלו שאוהבים ללכת אל פסיכיאטר.
ההחלטה לפנות אל פסיכיאטר לשם טיפול רפואי כרוכה בויתורים רבים לכאורה מצד המטופלים. ראשית עליהם לוותר על תחושת השליטה בחייהם ובמצבם הנפשי, שנית עליהם להחליט שהם זקוקים לעזרה והם לא יוכלו לעשות זאת לבד ולבסוף, עליהם להודות כלפי חוץ שהם בבעיה ולפנות אל טיפול פסיכיאטרי. החלק האחרון הוא להחליט מי הפסיכיאטר שאליו יפנו. ההחלטה יכולה להיות לפנות אל פסיכיאטר במרפאה פרטית או ציבורית, פסיכיאטר גבר או אישה. גם בחירת מיקום מושבו של הפסיכיאטר יכלל בשיקולים לבחירת איש המקצוע- האם יהיה זה בקרבת מקום המגורים או שמא, רחוק ממנו.

המטרה שלשמה פונים אל הפסיכיאטר היא משותפת הן למטופל והן לפסיכיאטר. המפגש בין פסיכיאטר למטופל כולל את האינטרס של שני הצדדים. האחד הפסיכיאטר כאיש טיפול מעוניין שהטיפול יהיה קצר, יעיל, מהיר, ללא סיבוכים. לכאורה זהו האינטרס של כל מטופל. כיצד להגביר את היעילות של הטיפול הפסיכיאטרי?

1. טיפול רפואי יעיל מחייב הצמדות לטיפול - פסיכיאטר הוא רופא. כמו כל רופא, גם הפסיכיאטרים מטפלים בעזרת תרופות. התרופות המודרניות יעילות,בטוחות ועם תופעות לוואי יחסית מועטות, אם בכלל. יחד עם זאת, על מנת שהתרופות ישפיעו והטיפול יהיה יעיל יש לקחת את התרופות. הטיפול יכול להיות מאוד יעיל אולם התרופות לא ישפיעו אם המטופל לא יקח אותן מדי יום.
2. סבלנות - סבלנות אינה מילת קסם המיועדת לעולים חדשים. התרופות המשמשות לטיפול בהפרעות רגשיות ונפשיות פועלות לאט בגלל המנגנון שהן פועלות. אין תרופות המשפיעות תוך ימים ובטח שלא תוך שעות. במקרה הטוב התרופות משפיעות תוך מספר שבועות ושיא ההשפעה יכול לקחת אף חודשיים. ידיעה מושכלת מראש תגביר את הסיכוי שהטיפול ילקח וההפרעה תחלוף.
3. מעקב פסיכיאטרי תקופתי - לטיפול פרטי יש יתרונות וחסרונות, כך גם לטיפול פסיכיאטרי במרפאה ציבורית. העלות הכספית של מעקב תקופתי יכול להיות משמעותי ביותר. פסיכיאטר הוא איש מקצוע ורוב הפסיכיאטרים לא יזמנו אותך לפגישות מעקבה אלמלא היה צורך אמיתי בכך. נכון הוא שהתרופות עובדות רק לאחר מספר שבועות אולם הפגישות בתחילת הטיפול יותר תכופות על מנת להעריך את התקדמות ההפרעה (האם יש החמרה), להעריך את תופעות הלוואי במידה והן קיימות ולנסות להתאים מינון מיטבי בהתאם לחומרת ההפרעה.
4. טיפול משולב- ישנם גורמים רבים המשפיעים על הרווחה הנפשית של המטופל. המרכיב הביולוגי התרופתי הוא רק אחד מהם. לעתים קרובות טיפול באמצעים נוספים בין על ידי פסיכולוג (טיפול פסיכולוגי שיכול להתבצע בשיטות שונות, החל מטיפול פסיכולוגי דינאמי,טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי, טיפול פסיכולוגי קצר מועד או טיפול פסיכולוגי ארוך מועד), טיפול בשיטות הרפייה או היפנוזה, טיפול זוגי או טיפול באומנות יכולים להקל על המצוקה. העיקר לשמור על ראש פתוח לשיטות טיפול נוספות.
5. הפניה לאישפוז פסיכיאטרי- מעטים המקרים שמטופלים מופנים על ידי הפסיכיאטר לאישפוז פסיכיאטרי. יחד עם זאת ישנם מצבים המחייבים מהלך כזה. כאשר הפסיכיאטר מפנה אל המטופל לאישפוז אין המשמעות שהפסיכיאטר "מעניש" אלא שישנם מצבים שזקוקים לשיטות טיפול אחרות שאין אפשרות להשיגן במסגרת של טיפול מרפאתי.
6. לגייס תמיכה מהסביבה - חלק ניכר מהתחושה של חוסר אונים היא ההרגשה שאתה לבד במצבך ואין לך תמיכה. גיוס בני משפחה שיעזרו לך לעמוד במשימות שהן חלק מהטיפול הפסיכיאטרי יוכל לעזור לך להגיע למטרה- ההחלמה.
7. הפרדה בין טיפול להליכים משפטיים - אנשים רבים פונים אל פסיכיאטר בעקבות אירועי טראומה כגון תאונות דרכים ומריבות משפחתיות או הסתבכות בחובות. אמנם הפסיכיאטר הוא איש טיפול, מחויבותו היא לטיפול ולמה שיהיה מיטבי למטופל מבחינת חזרתו לתיפקוד היומי. הפסיכיאטר מעוניין שהמטופל שלו יחזור לתיפקוד מיטבי ואילו הליכי תביעה עלולים לקבע את הנכות התיפקודית הרפואית. פסיכיאטר מטפל לא יוכל לערוך חוות דעת פסיכיאטרית לצרכי תביעה מכיוון שתפקידו כמטפל עלול לפגום בחוות דעת זו. המטופל הנבון יראה בפסיכיאטר מטפל כדמות טיפולית ואת ענייניו המשפטיים יסדיר דרך איש מקצוע אחר, על מנת למנוע ניגוד עניינים.

לסיכום: טיפול פסיכיאטרי מיטבי דורש שיתקיימו יחסי אמון בין הפסיכיאטר לבין המטופל ובני משפחתו. יש להכיר בכך שהטיפול הפסיכיאטרי הוא טיפול רפואי לכל דבר. בניגוד למחלות "גופניות" שהטיפול בהן מצריך שילוב של טיפול תרופתי ומנוחה, טיפול פסיכיאטרי מחייב למרבה האירוניה, בנוסף על הטיפול הרפואי גם גישה אקטיבית. הצמדות לעצות שמניתי הם המפתח לטיפול פסיכיאטרי יעיל ולחזרה מהירה לתיפקוד רגיל.

 

אודות חיים שם דוד

ד"ר חיים שם דוד,פסיכיאטר מומחה. מורשה לאיבחון וטיפול פסיכולוגי באמצעות היפנוזה, להפרעות חרדה,דיכאון,מחלת אלצהיימר ועוד. עורך חוות דעת פסיכיאטרית לצרכים שונים:נכות נפשית,ביטוח לאומי,צוואות,אפוטרופסות ועוד. קליניקה: קהילת ונציה 10,תל אביב. טלפון: 0502511317

חיים שם דוד

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר