פצעים כרונים והטיפול בהם | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


פצעים כרונים והטיפול בהם

פורסם בתאריך 06/28/2011 ע"י תמר טובי בקטגוריה בריאות וכושר | צפיות: 1420 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: ע כרוני, פצע, פצעים כרוניים, פצעים קשי ריפוי, פצע שאינו מתרפא, חבישות פצע, פצע לחץ, פצע סוכרתי, טיפול בפצע, ריפוי פצע

 
פצע כרוני או פצע קשה ריפוי הינו פצע שתהליך החלמתו ממושך ואינו עובר ריפוי במשך תקופת זמן של 6 שבועות ויותר.

קיימים סוגים שונים של פצעים כרוניים, ביניהם: פצע סוכרתי, פצע לחץ, כיבים הנוצרים בעקבות מחלת כלי דם (וורידיים או עורקיים), פצעים על רקע מחלות אונקולוגיות, מחלות פנימיות, כוויות, פצעי טראומה ועוד.

הטיפול בחולה הסובל מבעיית פצע כרוני כולל את השלבים הבאים:

בדיקת מצבו הרפואי הכללי של החולה, אבחון הגורם לפצע והערכה של דרגת חומרתו של הפצע.

הטיפול בפצע כרוני נע מטיפול שמרני הכולל חבישות רגילות או חבישות מתקדמות וחדשניות, ולעתים שימוש בטכנולוגיות חדשות או בניתוחים.

מעבר לכך שפצע כרוני מתאפיין בתקופת ריפוי ארוכה, ייתכנו גם תופעות נוספות:

אודם, נפיחות, כאב וחום מקומי או סיסטמי, הפרשה מרובה, נטייה לדמם, ריח רע, הופעה של רקמה צהובה או שחורה, חשיפה של מבנים בעומק הפצע.
חשוב לציין כי אלו הן תופעות הדורשות התייחסות מיידית ואין לדחות את הטיפול בהן.

קיימים שלושה סוגים עיקריים של פצעים כרוניים: פצעי לחץ (Ulcers Pressure), פצעים סוכרתיים (Diabetic Ulcer) ו- Venous Stasis Ulcers.

פצעי לחץ נוצרים כתוצאה מלחץ מתמשך של רקמה רכה מול עצם ומאופיינים בעיקר בחולים משותקים או מרותקים למיטה לטווחי זמן ארוכים ללא יכולת תנועה, דבר היוצר לחץ מתמשך באזורים מסוימים שללא טיפול מתאים עלול להתפתח לפצע לחץ.

פצע סוכרתי מאפיין חולי סכרת ונוצר כתוצאה מבעיה באספקת הדם בעיקר ברגליים. פצעים מסוגVenous Stasis Ulcer נוצרים כתוצאה מבעיה באספקת הדם באזורים מסוימים.

בעשרים השנים האחרונות פותחו טיפולים מתקדמים בפצעי לחץ. טיפול קונבנציונאלי כולל סוגים שונים של תחבושות וסוגים שונים של ג'ל ומשחות המתאימים לטיפול בשלבים המוקדמים של פצע כרוני ומאפשרים לפצע להיוותר נקי ולח במטרה למנוע זיהומים. טיפולים מתקדמים יותר לפצעים כרוניים כוללים מיטות ייחודיות, ציפויים למזרונים, מכשירי דחיסה ותחליפי מזרונים המאיצים את זרימת הדם לאזור הפצע. במקביל פותחו בשנים האחרונות שיטות מתקדמות לטיפול אקטיבי בפצעים כרוניים המספקות סביבה מקומית מבוקרת הממריצה את תהליך הריפוי. מוצרים לטיפול אקטיבי המוצעים כיום כוללים: פקטור של צמיחה (גורמי גידול), הנדסה ביולוגית של הרקמות, חדרי חמצן בלחץ גבוה ומכשירים לטיפול בפצעים, ביניהם מכשירים העושים שימוש בטכנולוגיה של ואקום.

אודות תמר טובי

תמר טובי

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר