סיפורם של היהלומים שחורים | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


סיפורם של היהלומים שחורים

פורסם בתאריך 03/23/2011 ע"י תמי לוי בקטגוריה כללי | צפיות: 352 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: יהלום שחור, יהלומים שחורים,

כולנו מכירים ואוהבים את חברו הטוב של האישה, היהלום, אבן החן הנדירה היוקרתית והיפהפייה, התוצר טבעי של תהליכים כימיים בבטן האדמה אשר עד עצם הזמן הזה חלוקים המדענים בדעותיהם אודות תהליך ומקור היווצרו וניתן לרכוש אותו במחירים הנמוכים פי כמה ישירות מהבורסה ליהלומים ברמת-גן.

יהלום הוא מינרל קשה המורכב מפחמן בלבד. גביש היהלום שייך למערכה הקובית ומופיע בטבע כתמניון או כקובייה. היהלום הוא אחד הפולימורפים של פחמן. פולימורף ידוע אחר הוא גרפיט. יהלום נקי ומושלם הוא חסר צבע, אולם זיהומים שונים (בעיקר חנקן) ופגמים במבנה הגבישי עשויים להביא לצבעים שונים: חום, צהוב, אדום ועוד. מחירי היהלומים הגולמיים נקבעים לפי גודלם, צבעם ונקיונם. מחירם של יהלומים מלוטשים נקבע גם לפי איכות הליטוש.

היהלום הוא הקשה והמבריק שבמינרלים: דרגת הקושי שלו היא 10 - דרגת הקושי הגבוהה ביותר של חומרים בטבע. היהלום נחשב לאוצר טבע והוא ראש וראשון בין אבני החן. למרות השימושים הרבים של היהלום בתעשייה הוא מוכר בעיקר בשל השיבוץ שלו בתכשיטים.

היהלום השחור, הוא סוג של יהלום המכיל כמות גבוהה של האיזוטופ פחמן במרכיביו, אשר צבעו הטבעי הוא שחור כהה, והוא נחשב למחורר יותר מעמיתו היהלום הלבן. השימושים המקובלים כיום לסוג זה של יהלומים הוא בעיקר לענף התכשיטים, כאשר ניתן למצוא טבעות בהן משובצים יהלומים שחורים כאבן החן המובילה את העיצוב של התכשיט.

סיפורם של היהלומים שחורים

היהלום נוצר בעומק האדמה בעומקים של כ-150 ועד 250 קילומטרים ובטמפרטורות של כ-1000-1200° צלזיוס. תנאים אלו שוררים במעטפת כדור הארץ מתחת ליבשות העתיקות ביותר, כמו למשל בדרום אפריקה, סיביר, מערב קנדה או ברזיל. ככל הנראה נוצרים היהלומים ממאגמות עשירות בפחמה (קרבונט). לאחר יצירתם עשויים היהלומים לשהות זמן רב במעטפת עד אשר הם מועלים אל פני השטח על ידי התפרצויות של מאגמה הנקראת קימברליט. עם התבלות הקימברליט, נודדים היהלומים בנחלים ויוצרים לעתים מרבצים משניים בתוך הסחף. כיום מופקים רוב היהלומים ישירות מכריית הקימברליט.

ניתן לייצר יהלומים שחורים במעבדה בלחצים גבוהים המתאימים לשדה היציבות של היהלום. ניתן גם ליצור יהלומים בלחץ נמוך (פחות מלחץ אטמוספירי) בסביבה עתירת מימן. יהלומים שנוצרו בתנאי מעבדה מכונים "יהלומים סינתטיים", בניגוד ליהלומים שנוצרו באופן טבעי המכונים "יהלומים טבעיים". מחירו של יהלום סינתטי עשוי להיות נמוך פי מאה ויותר מזה של יהלום טבעי, כאשר שניהם בעלי גודל, צורה וצבע זהים.

המדענים חלוקים בדעותיהם אודות מקור מוצאו של יהלום שחור עד היום. אחת ההשערות היא שאותו יהלום שחור מוצר כתוצאה מהמרה ישירה של פחמן בתנאי לחץ גבוהים בחלקו הפנימי של כדור הארץ, ויש הסוברים שמקורם של יהלומים שחורים נובע דווקא מפגיעה של מטאוריטים על פני כדור הארץ... נכון להיום, טרם נקבעה באופן מדעי וסופי מקורו של יהלום שחור וטרם הושלמה חקירת מקור היווצרו.

שימושים של יהלום שחור

יש הסוברים כי השימוש בסוגים של יהלום שחור לשיבוץ כאבן חן בתכשיטים יכול ליצור תחושה של אבן חן זולה מול היהלום הלבן. עם זאת, מביני העניין מודעים לנדירותו של היהלום השחור, ויוכלו להעריך את שוויו ואיכותו של התכשיט בו משובץ יהלום שחור.

אודות תמי לוי

תמי לוי וינטי תכשיטים www.vinetijewls.co.il

תמי לוי

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר