למי מיועד טיפול פסיכולוגי? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


למי מיועד טיפול פסיכולוגי?

פורסם בתאריך 03/02/2009 ע"י אורן שץ בקטגוריה בריאות הנפש | צפיות: 2165 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: טיפול פסיכולוגי, טיפול משפחתי, טיפול זוגי, פסיכולוג, פסיכולוגיה, פסיכולוגים

טיפול פסיכולוגי עבר כברת דרך ארוכה מאז התוודענו אליו לראשונה. אם בתחילת דרכו הוא היה מצומצם ומוגבל הרי שכיום, נצבר ידע רב ונוסדו זרמים רבים בתוך עולם הפסיכולוגיה וכעת אפשר לקבל בנוסף לטיפול הפסיכולוגי הקליני גם טיפול משפחתי , טיפול קבוצתי, טיפול זוגי ועוד מיני טיפולים ייעודיים המתאימים למצבים ספציפיים.

על אף, שעולם הפסיכולוגיה עבר דרך ארוכה מאוד, עדיין ישנם אנשים אשר נבהלים כאשר הם שומעים מילים כמו פסיכולוגיה או פסיכולוג . נשאלת השאלה, מדוע? ממה אנחנו בעצם מפחדים? מדוע טיפול פסיכולוגי או טיפול משפחתי מעוררים בנו פחד?

התשובה לכך איננה קלה והיא בוודאי משתנה מאדם לאדם. אולם אם נסתכל על נושא זה ונחקור אותו באופן חברתי נוכל להעלות מספר השערות כאשר ההשערה העיקרית נסמכת על החברות והחינוך וכי גם להיסטוריה האנושית יש משקל בעיצוב תפיסותינו את עולם פסיכולוגיה.

טיפול פסיכולוגי – מקורות הפחד

כאמור, פסיכולוגיה וחקירת הנפש איננו עניין חדש, אך חקירת הנפש באמצעות מסגרת מדעית החלה רק במאה השנים האחרונות. החקירה המדעית הביאה להתפתחויות רבות, ביניהם : טיפול פסיכולוגי יחידני או קליני, טיפול משפחתי לפי זרמים שונים (למשל אדלר), טיפול בלקויות למידה, קבוצות תמיכה, ייעוץ זוגי וכו'.

בתקופות מוקדמות יותר בהיסטוריה, אנשים בעלי הפרעות שונות ובעלי מחלות נפש שונות היו הרבה יותר מסתם אנשים הסובלים ממחלה, בעיני החברה. החברה הייתה מוקיעה אנשים בעלי התנהגות חריגה ולא עשתה מאמצים כנים לשיקום אותם "חריגים". החברה ציפתה כי כולם יישרו קו עם הנורמה וכל חריגה הביאה לנידוי וגנאי. בשנים קדומות יותר היו אפילו מגלים לארצות רחוקות אנשים שנתפסו בדפוסי התנהגות חריגים, ביחד עם המצורעים. לעומת זאת, היו לא מעט תקופות בעבר הרחוק, בהן בעלי דפוסי התנהגות חריגים נתפסו דווקא כנביאים או שליחי האל.

כך או כך, נראה כי ניתן למצוא שורשים לאורך ההיסטוריה והם אלו שמהווים בסיס לחששות והפחדים שאנחנו מגלים ממילים כמו פסיכולוג או טיפול משפחתי.

טיפול פסיכולוגי – לא לחריגים בלבד!

פסיכולוגיה מודרנית, של ימינו, התפתחה בצורה מעניינת. אם בעבר פנו לשירותיהם של פסיכולוגים רק כאשר התגלו דפוסי התנהגות חמורים וחריגים אז כיום טיפול פסיכולוגי כמו גם טיפול משפחתי מתאימים גם לאנשים שאינם מוגדרים כבעלי הפרעות נפשיות מובהקות.

מאחר והחיים מזמנים לכולנו, משברים, קונפליקטים ודילמות – אזי טיפול פסיכולוגי יכול לשרת אנשים שאינם בעלי הפרעות נפשיות מובהקות. משפחה החווה משבר יכולה כיום לפנות ולקבל טיפול משפחתי מקצועי וליהנות מהטבה משמעותית ביחסי המשפחה וכך ליהנות מחיים איכותיים יותר. זוג המעוניין לשפר את חיי הזוגיות שלו – יכול לפנות לייעוץ זוגי מקצועי, אדם החווה בעיות בתחום הקריירה יכול לפנות כיום לייעוץ פסיכולוגי תעסוקתי שיסייע לו לבחור קריירה מתאימה ויש עוד לא מעט דוגמאות ותחומים המספקים עדות לכך כי טיפול פסיכולוגי – הוא לא ל"חריגים" בלבד!

אודות אורן שץ

אורן שץ

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר