מיקי שחם מביא דיווח על: טיפול בתאי גזע לריפוי מחלת עור קשה | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מיקי שחם מביא דיווח על: טיפול בתאי גזע לריפוי מחלת עור קשה

פורסם בתאריך 03/01/2011 ע"י מיקי שחם בקטגוריה בריאות וכושר | צפיות: 1578 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: דם טבורי, תאי גזע, בנק דם טבורי, מיקי שחם, השתלת תאי גזע, רפואת חידוש איברים, רפואה התחדשותית, רפואה רגנרטיבית, בנק החיים, סיטוג'ן, ביוקורד

מיקי שחם מביא דיווח על: טיפול בתאי גזע לריפוי מחלת עור קשה

נער עם אפידרמוליסיס בולסואה (epidermolysis bullosa) צופה באחות במרכז הרפואי של בית החולים לילדים בסינסינטי מודדת את מידת התנועה והמיומנות בידו בשנת 2006. אחד מהמאפיינים של EB הוא שהאצבעות והבהונות מתחברים יחדיו לתוך מבנה דמוי-אלה.

ככל הנוגע למחלות של ילדים, זו לבטח האכזרית ביותר. עור שמתכסה בבועות ונהפך ליבלות עם כל נגיעה הכי קטנה. פצעים פתוחים בפה ותעלה עיכולית שהופכת את האכילה למכאיבה או אפילו בלתי אפשרית. וברוב המקרים החמורים ביותר, מוות וודאי מסרטן.

ככה נראית מחלה גנטית נדירה הנקראת Epidermolysis bullosa, או EB, וחוקרים מאמינים שהם מצאו טיפול שיקל את הסבל של אלו הלוקים בה ושיעזור להאריך את חייהם.

לפי
מיקי שחם, בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", צוות בינלאומי בהובלת אוניברסיטת מינסוטה השתמש בתאי גזע בתוך מח עצם מושתל כדי לתקן את העור ורקמות אחרות שנפגעו אצל ילדים עם צורה אחת של המחלה, הידועה בתור Recessive dystrophic epidermolysis bullosa, או RDEB.

תאי הגזע נעים לאתר הפציעה ומספקים חלבון שלוקה בחסר אצל מטופלי EB אשר נדרש כדי לבנות קולגן, הבסיס שנותן יציבות לעור ולרקמות אשר מרפדים את הפה ואת תעלת העיכול.

"אנחנו יודעים שתאים אלו נמצאים במח העצם ובדם הטבורי שאנו משתילים מכיוון שאנו רואים את התאים הללו הולכים לעור", אמר החוקר הראשי השותף ד"ר ג'קוב טולאר, רופא ילדים המומחה בהשתלות מח עצם בבית החולים לילדים על שם אמפלץ של האוניברסיטה.

"אני חושב שפציעת עור קוראת לתאים אלו וגורמת להם להגר לאתר הפציעה," טולאר אמר ביום רביעי ממיניאפוליס. "אז אנו חושבים שאנו סוג של נכנסים למנגנון ולנתיבים שכבר התבססו אצל הילדים הללו".

"אנחנו בפעם הראשונה בחייהם... נותנים להם אבני בניין, עם התאים שיכולים לרפא את פצעיהם".

רוב המטופלים מתים בילדות
הצורה החמורה ביותר של המחלה הגנטית משפיעה על אחד עד שני ילדים מתוך כל 100 אלף שנולדים. רבים מתים בגיל הינקות או בגיל הילדות מזיהום, בעוד שאחרים לא שורדים מעבר לשנות העשרים או השלושים שלהם בגלל שהם מפתחים צורה אגרסיבית של סרטן עור.

טולאר וג'ון ווגנר, מנהל השתלות מח עצם ודם לילדים, החל לבחון את הטיפול בסתיו 2007 אצל מספר קטן של ילדים עם RDEB חמורה.

לפי מיקי שחם, כל הילדים שקיבלו השתלות הגיבו לטיפול ברמות משתנות, אומרים החוקרים, שהמאמר שלהם מפורסם במהדורה של השבוע בכתב העת לרפואה ניו אינגלנד.

"כדי להבין הישג זה, אתה צריך להבין כמה נוראית המחלה הזאת", ווגנר אמר בהודעה לעיתונות. "מרגע הלידה, ילדים אלו מפתחים בועות עור מהטראומה הקטנה ביותר אשר בסופו של דבר יהיו צלקת. הם חיים את חייהם בכאב כרוני, שמונע כל סיכוי לחיים נורמאליים.

תקוותי היא לעשות משהו שעשוי לשנות את ההיסטוריה הטבעית של המחלה ולכן את איכות החיים של הילדים הללו."
עד שקיבל את השתלת מח העצם בדצמבר 2008, קריק בויד בן השמונה, מהעיר ניקסה שבמיזורי, בילה את חייו בכאב מתמשך ומחותל בתחבושות, נעליים רכות או כבדות ואף כפפות. הוא יכל לאכול, אך רק אוכל רך והרבה נוזלים מלאי חלבונים וקלוריות.

"חייו של קריק היו באמת ממוגנים בדרכים מסוימות בגלל שכל סוג של טראומה קטנה תגרום לבועות גדולות להיווצר", אמרה אימו קריסטה בויד, כאשר היא נזכרת שהצעיר ביותר מילדיה נולד ללא עור ברגליו, מה שנתן לה לראות בבירור את הגידים, הרצועות ואת כלי הדם שלו.

"הטיפול היחיד באותו הזמן היה הגנה וטיפול בפצעים", אמרה בויד, בציון שכל פעילות שעשויה לגרום לו נזק נמנעה. "הוא היה כמו בועה חבושה כל הזמן. חייו היו ממורכזים סביב כל ההגנות."

כיום, לאחר השתלה של מח העצם שנתרם מאחותו, קריק הוא ילד שונה, אמרה בויד.

"הוא עדיין רואה בועות נוצרות, אך לא באותה תכיפות. הוא יכול להיות אקטיבי יותר. הוא רוצה ללמוד איך לרכב על אופניים, אז אנחנו מאפשרים לו את זה. ולקפוץ על טרמפולינה, שבדרך כלל בעבר סוג זה של כוח בולט היה לבטח גורם לבועות גדולות להיווצר בכל מקום מהטוסיק שלו ועד למרפקיו, החזה שלו וכתפיו. כיום אנחנו לא רואים אותם באותה תדירות.

אני חושבת שהיא הרבה יותר מוחצן... ושמח יותר ומדבר יותר," היא אמרה. "נראה שהוא נהנה מהחיים כרגע".

לפי מיקי שחם, הטיפול המדובר בתאי גזע, הוא אחד מעשרות מחלות וטיפולים הנחקרים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. מהיות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, עשויים גם הם לשרת השתלות חידוש איברים.

מיקי שחם – בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות ביוקורד בע"מ - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם, בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע טבוריים גבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:
• השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
• סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות מספר תאים גבוה.
• טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים.
בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות ביוקורד בע"מ - בנק החיים, בלבד.

 

אודות מיקי שחם

מיקי שחם

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר