מיקי שחם מביא דיווח על: השתלת תאי גזע ריפאה את נגיף ה-HIV | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מיקי שחם מביא דיווח על: השתלת תאי גזע ריפאה את נגיף ה-HIV

פורסם בתאריך 03/01/2011 ע"י מיקי שחם בקטגוריה בריאות וכושר | צפיות: 1232 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: דם טבורי, תאי גזע, בנק דם טבורי, מיקי שחם, השתלת תאי גזע, רפואת חידוש איברים, רפואה התחדשותית, רפואה רגנרטיבית, בנק החיים, סיטוג'ן, ביוקורד

מיקי שחם מביא דיווח על: השתלת תאי גזע ריפאה את נגיף ה-HIV

רופאים אשר ביצעו השתלת תאי גזע אצל אדם הלוקה בנגיף HIV עם לוקמיה בשנת 2007, אומרים שהם כעת מאמינים שהאדם נרפא מהנגיף כתוצאה של הטיפול, אשר הכיר גזע אשר במקרה היו עמידים בפני הנגיף.

האדם קיבל מח עצם מתורם אשר הייתה לו עמידות טבעית בפני נגיף הHIV; זה היה בשל פרופיל גנטי אשר הוביל לכך שהקולטן CCR5 נעדר מהתאים שלו. הסוג הנפוץ ביותר של HIV משתמש ב-CCR5 בתור "תחנת העגינה שלו", מתחבר אליו על מנת להיכנס ולזהם תאי CD4, ואנשים עם מוטציה זו כמעט מוגנים לחלוטין כנגד הנגיף.

המקרה דווח לראשונה בוועידה על רטרו-וירוסים וזיהום אופורטוניסטיים בשנת 2008 בבוסטון, והרופאים מברלין פרסמו לאחר מכן היסטוריית מקרה מפורטת בכתב העת לרפואה של ניו אינגלנד, בפברואר 2009.

הם כעת פרסמו דו"ח מעקב בכתב העת דם, בטענה שבהתבססות על התוצאות של ניסויים נרחבים, "סביר להסיק 
שתרופה לנגיף HIV הושגה אצל מטופל זה".

היסטוריית המקרה
'מטופל ברלין' הוא אדם הנגוע בנגיף HIV אשר פיתח לוקמיה מילואידית חריפה, קיבל טיפול מוצלח ולאחר מכן חווה נסיגה בשנת 2007 אשר דרשה השתלה של תאי גזע.
הרופאים בחרו תאי גזע מאינדיבידואל אשר היה לו פרופיל גנטי לא שגרתי: מוטציה שאותה ירש משני ההורים שגרמה לכך שלתאי ה-CD4 לא היה את קולטן CCR5. מוטציה זו, אשר נקראת הומוזיגוטיות CCR5 delta 32, נוכחת אצל פחות מאחוז אחד מהלבנים בצפון ובמערב אירופה, ומשויכת לסיכון מופחת להזדהם עם HIV.

זה מאחר שכל הוירוסים המזהמים החדשים צריכים להשתמש בקולטן CCR5 על תאי CD4 כאשר הם מזהמים תא של מערכת החיסון מסוג CD4.

מאוחר יותר במהלך זיהום ה-HIV סוג נוסף של וירוס צומח אשר יכול להשתמש בקולטן CXCR4 במקום.
לפני השתלת תאי הגזע המטופל עבר כימותרפיה שהרסה את רוב התאים החיסוניים וגם עבר הקרנה על כל הגוף, וכמו כן קיבל תרופות הגורמות לדיכוי המערכת החיסונית כדי למנוע דחייה של תאי הגזע.

טיפול אנטי-רטרויראלי נעצר ביום ההשתלה, והמטופל נאלץ לקבל השתלת תאי גזע נוספת 13 יום לאחר הראשונה, בשל נסיגה נוספת של הלוקמיה.

המטופל המשיך לקבל טיפול לדיכוי המערכת החיסונית כדי למנוע דחייה למשך 38 חודשים, ובחודשים 4, 24 ו29 לאחר ההשתלה ביופסיות של המעי הגס נלקחו כדי לחקור מחלת שתל-מול-מארח במעי. בכל חקירה דגימות נוספות נלקחו כדי לבדוק אחר סימנים של נגיף ה-HIV בתאים החיסוניים של קיר המעי.

במהלך תקופת המעקב באורך 38 חודשים תאי ה-CD4 של התורם אכלסו את המערכת החיסונית הרירית של המעי, למידה שכזו שהתדירות של תאי CD4 הייתה כמעט גבוהה פי שניים מאצל משתתפי בקרה בריאים ללא HIV, ותופעה זו נראתה גם אצל קבוצת בקרה של עשרה אינדיבידואליים ללא HIV אשר קיבלו השתלות של תאי גזע.

אכלוס מחודש זה של תאי CD4 לוותה על ידי ההיעלמות המלאה של תאי CD4 של המארח, ולאחר שנתיים המטופל עבר את ספירת ה-CD4 של בוגר בריא באותו הגיל.

לפי
מיקי שחם, בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", הטיפול המדובר בתאי גזע, הוא אחד מעשרות מחלות וטיפולים הנחקרים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. מהיות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, עשויים גם הם לשרת השתלות חידוש איברים.

לפי מיקי שחם, אחד האתגרים של כל גישה לריפוי נגיף HIV הוא תאי המערכת החיסונית, אשר צריכים להתפנות לפני שמטופל יכול להתרפא. במקרה של מטופל ברלין, לא היה ניתן לגלות מקרופאגים הנושאים CCR5 לאחר 38 חודשים, מה שהציע שהכימותרפיה הרסה את התאים הללו, ושהם גם הוחלפו על ידי תאי התורם.

החוקרים הגרמניים והפרופסור-אימונולוג מסן פרנסיסקו ג'יי לוי מאמינים שהממצאים מצביעים לעבר החשיבות של דיכוי הייצור של תאים הנושאים CCR5, בין אם באמצעות השתלות או טיפול בגנים.

המטופל לא המשיך את הטיפול האנטי-רטרויראלי לאחר ההשתלה.

אף על פי כן עדיין לא היה ניתן לגלות HIV באמצעות בדיקת מטען ויראלי (RNA) ובדיקות DNA ויראלי בתוך התאים, ורמות נוגדן HIV ירדו לנקודה שבה למטופל אין היענות נוגדן לנוגדנים גרעיניים של HIV, ורק רמות מאוד נמוכות של נוגדנים לחלבוני המעטפת של ה-HIV.

שבעה-עשר חודשים לאחר ההשתלה, המטופל פיתח מחלה נוירולוגית, אשר דרשה ביופסיה למוח ודיקור מותני כדי לדגום את הנוזל של המוח והשדרה למטרות דיאגנוזה. לא היה ניתן לגלות את ה-HIV במוח ובנוזל המוחי שדרתי.
אינדיקציה נוספת לכך ש-HIV איננו נוכח שוכנת בעבודה שתאי ה-CD4 של המטופל הינם פגיעים לזיהום עם וירוס שמייעד את קולטן ה-CXCR4. אם כל וירוס עם העדפה זו עדיין היה נוכח, החוקרים טוענים, הוא היה מסוגל לזהם במהירות את האוכלוסייה הגדולה של תאי זיכרון CD4 שצמחה.

מיקי שחם – בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות ביוקורד בע"מ - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם, בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע טבוריים גבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:
• השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
• סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות מספר תאים גבוה.
• טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים.
בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות ביוקורד בע"מ - בנק החיים בלבד.

אודות מיקי שחם

מיקי שחם

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר