עובד זר סיעודי | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


עובד זר סיעודי

פורסם בתאריך 02/28/2011 ע"י מרכז מידע גיל הזהב Human בקטגוריה אזרחויות זרות | צפיות: 1644 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: עובד זר, עובדים זרים, סיעוד

אלפי עובדים זרים שוהים בישראל ועובדים בסיעוד אצל מעסיקים ישראלים. עובדים אלו מגיעים בעיקר מהפיליפינים אך גם מנפאל, תאילנד, הודו, אוקראינה ורומניה.

עבור משפחה הנאלצת להתמודד, בפתאומיות או לא, עם חוסר אונים של בן משפחה יקר בשל זקנה, חולי, מוגבלות או נכות זוהי עזרה של ממש שכן עובדים אלו הם ברובם בעלי ניסיון רב עם מחלות שונות וקשות ומלבד עזרה יומיומית של עשרים וארבע שעות ביממה בפעולות יומיומיות ובסיסיות גם דואגים למשק הבית של המעסיק, כלומר מבשלים, מנקים ועורכים את הקניות הדרושות.

כיום, בעולם המודרני שבו אנו חיים, סיוע כזה הוא הצלה של ממש. השגרה של משפחה ממוצעת בארץ- העבודה, הטיפול בילדים ובמשק הבית היא אינטנסיבית ותובענית ולא תמיד ניתן, גם אם הרצון הוא עז, לעצור את המרוץ ולתת לבן המשפחה הזקוק לסיוע צמוד את המענה לכל צרכיו.

האפשרות של העסקת עובד זר שהינו גם אדם המנוסה בטיפול סיעודי מקלה מאוד על המשפחה. אולם כאשר בוחרים באפשרות הזו אסור לשכוח את זכויותיו של העובד הזר. כיום אנו עדים לתביעות רבות של עובדים זרים את מעסיקיהם בנושא פגיעה בזכויותיהם. על כן, כאשר משפחה בוחרת לשכור את שירותיו של עובד זר סיעודי עליה להבין כי הנחת היסוד בחוק היא שהיא המעביד והמטפל הוא עובד בשכר הזכאי לכל התנאים הסוציאליים כמו כל עובד ישראלי.

על כן חשוב לדאוג לקיים את כל התנאים הסוציאליים המגיעים לעובד הזר עפ"י החוק-

עובד זר יקבל שכר מינימום למשרה מלאה ועל המעסיק לשלם את השכר לא יאוחר מה-9 בחודש, עבור החודש הקודם.

העובד יהיה זכאי לתשלום עבור שעות נוספות שעבד מעבר לשעות העבודה. העובד יקבל מן המעסיק מגורים הולמים הכוללים מיטה ומקום בארון לחפציו האישיים. תנאים אלו יינתנו לו עד שבוע לאחר סיום העבודה.

העובד יקבל יום מנוחה שבועי וכן חופשה שנתית של 12 יום, ובנוסף על כך 9 ימי חג בשנה לפי דתו.

כמובן חלים חוקי עובד-מעביד נוספים כמו ימי מחלה, פיצויי פיטורין, הריון ולידה ותשלום ביטוח לאומי.
עובדים אשר חשים כי זכויותיהם קופחו יכולים להתקשר ל"קו לעובד", עמותה שמטרתה להגן על זכויות עובדים חלשים.


הגוף "קו למעסיק" נותן מענה למעסיקים ישראלים וממליץ לחתום עם העובד הזר חוזה מפורט וברור ככלל האפשר. בנוסף על כך כדאי שהגדרת התפקידים של העובד בבית תהיה בהירה ומדויקת עד פרטי פרטים עד כדי להגדיר כמותית את עבודות הניקיון, הבישול והטיפול. מומלץ שחוזה העבודה יגן גם על המעסיק, ושיובהר מה יעשה העובד במקרה של אשפוז המטופל.


העובדים הזרים המגיעים אל ארצנו ועובדים במקצועות סיעוד הנם בעלי ניסיון רב במקצוע ולרוב גם בעלי המלצות. הם מכירים את המנטליות הארץ-ישראלית המיוחדת ומשתלבים היטב בבית המטופל ובכך נותנים ליקירנו טיפול ותמיכה טובים ביותר.

אולם יחד עם זאת ישנם כללים שעליהם יש לשמור: ראשית יש לנהוג בהגינות ובאנושיות ולתת להם תנאי מחיה נוחים. שנית, יש לשמור על זכויותיהם כפי שנקבעו בחוק. ולבסוף, חשוב וכדאי לקיים מדי פעם שיחה תקופתית עם העובד על מנת לוודא את שביעות רצונו ולתעד הכל בכתב.

אודות מרכז מידע גיל הזהב Human

מרכז מידע גיל הזהב - כל המידע לגיל השלישי - בתי אבות, דיור מוגן, סיעוד, בריאות, כתובות, טיפים ומידע

מרכז מידע גיל הזהב Human

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר