יתרנות למחזיקי אזרחות בולגרית | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


יתרנות למחזיקי אזרחות בולגרית

פורסם בתאריך 06/17/2008 ע"י אלעד שרון בקטגוריה אזרחויות זרות | תגובות: 1 | צפיות: 4073 | התחבר לדירוג המאמר

שמה של בולגריה נקשר לרוב לנופשונים (כאשר השמות המוכרים הם ורנה או סופיה), חופשות סקי בהרי רילה או להזדמנויות נדל"ן במזרח אירופה. ואולם, לישראלים רבים, שהינם בעלי שורשים בולגריים והינם זכאים לקבל אזרחות בולגרית וכן דרכון בולגרי, בולגריה אינה רק אתר אופציונלי לנופש של שלושה ארבעה ימים, אלא שער הכניסה ל"מועדון" האירופאי, או ליתר דיוק, לאיחוד האירופי, וזאת, בעקבות הצטרפותה של בולגריה לאיחוד האירופאי בינואר 2007.

מהתאריך האמור, אזרחות בולגרית וכן דרכון בולגרי הינם אזרחות אירופאית ודרכון אירופאי בהתאם, במובנים רבים. אזרחי בולגריה זכאים לנוע ברחבי אירופה ככלל ללא מגבלות, וכן לרכוש השכלה גבוהה, ובעתיד גם לגור ולעבוד במדינות אירופה המתקדמות, וזאת אך מכח היותם אזרחי האיחוד.

בולגריה אמנם נחשבה עד לפני שנים לא רבות לאחת ממדינות אירופה העניות, ורבים לא התעניינו כלל ברכישת אזרחות בולגרית, לאור האפשרויות המוגבלות שהציעה בולגריה לאזרחיה, במיוחד בתחום התעסוקה. ואולם, ממועד קבלת ההחלטה על צירופה של בולגריה לאיחוד, וכן לאור התמורות שחלו בבולגריה בתחום הכלכלי – החלה התעוררות בקרב אלו המבקשים לרכוש אזרחות בולגרית ולזכות במעמד של אזרח האיחוד האירופי. כן מעריכים רבים, כי מגמה זו אינה צפויה להחלש, במיוחד כעת, כאשר בולגריה הינה חלק מהאיחוד.

חוק האזרחות הבולגרית על תיקוניו השונים, הינו דבר החקיקה המרכזי המסדיר את התנאים והכללים בנוגע לרכישת אזרחות בולגרית, אחזקת אזרחות בולגרית יחד עם אזרחויות נוספות, רכישת אזרחות בולגרית בדרך של התאזרחות ועוד.

ואולם, זכאותם של ישראלים רבים נגזרת בעיקר מפרק מרכזי אחד בחוק בדבר אזרחות בולגרית, והוא הפרק הרביעי, העוסק בהשבת אזרחות בולגרית. פרק זה רלוונטי לישראלים רבים, שהינם צאצאים לאזרחי בולגריה לשעבר, אשר איבדו בשלב זה או אחר את האזרחות הבולגרית ועונים על התנאים הדרושים להשבת האזרחות הבולגרית.

החוק בדבר אזרחות בולגרית קובע בסעיף 26, כי כל אדם שאיבד אזרחות בולגרית יוכל להשיבה בדרך של הגשת בקשה, בין היתר אם הוא לא הורשע בפשעים מסוגים שונים, אם הוא אינו מהווה איום לסדר הציבורי ואם הוא קיבל אישור למגורי קבע לא פחות מ – 3 שנים קודם להגשת הבקשה.

כן נקבע בסעיף 27 לחוק, כי כל אדם שאיבד אזרחות בולגרית יכול להשיבה אם נקבע כי לא היתה עילה לשלול אותה או שהעילה הופרכה.

הסעיפים האמורים מהווים בסיס לזכאותם של ישראלים רבים, להשבת אזרחות בולגרית.

אלו המבקשים להשיב את אזרחותם הבולגרית, על מנת שיהיו זכאים להוציא דרכון בולגרי, נדרשים להגיש מסמכים שונים (בשפה הבולגרית – כנדרש לפי סעיף 32 לחוק) בפני הרשויות השונות, על מנת שיידונו בפני הגורמים המוסמכים.

ככלל, משך הטיפול בבקשה להשבת אזרחות בולגרית, נמשך חודשים ארוכים אך הוא עשוי להקצר אם האדם המטפל בבקשה בקיא בהליכים ובעל ידע רלוונטי ונסיון בטיפול מול הרשויות הרלוונטיות.

התהליך מורכב במידת מה, אך נראה, כי היתרונות הטמונים באזרחות הבולגרית, אלו הקיימים ואלו הצפויים בעתיד, מצדיקים בעיני רבים את הטרחה וההוצאות הנלוות להוצאת אזרחות בולגרית וכן דרכון בולגרי.

אודות אלעד שרון

ליטל שרון - מומחית לענייני אזרחויות זרות

אלעד שרון

התחבר לשליחת תגובה

תגובות

  • 07:19   01/08/2012
    1 . ברברה פז
    למי שמעונין להוציא דרכון בולגרי, עו\"ד דניאלה אילצ\'בה במשרדי HGS GROUP שבעיר פלובדיב מעניקה שירות מלא מהשבת האזרחות ועד קבלת הדרכון הבולגרי לילידי בולגריה וגם לילדיהם. הליווי המשפטי להשבת האזרחות הבולגרית ולהוצאת דרכון בולגרי כולל הכנת מלוא המסמכים הדרושים והגשת הבקשה, כולל תרגום תעודות ומסמכים, אישורים נוטריוניים ואישורי בית משפט (אפוסטיל).
RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר