טבעות יהלום לאירוסין,יהלומים,מדריך קנית טבעות אירוסין, יעוץ חינם ע"י חבר בורסת היהלומים | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


טבעות יהלום לאירוסין,יהלומים,מדריך קנית טבעות אירוסין, יעוץ חינם ע"י חבר בורסת היהלומים

פורסם בתאריך 02/06/2011 ע"י יעקב פוגל בקטגוריה תרבות הפנאי | צפיות: 596 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: תכשיטים, טבעות אירוסין, יהלומים, טבעת אירוסין, טבעת יהלום, טבעת יהלומים, , מחיר טבעת אירוסין, יהלום, איך לקנות טבעת יהלום, איך לקנות טבעת אירוסין, איפה לקנות טבעת אירוסין, טבעת אירוסין עם יהלום, טבעת אירוסין משובצת יהלום, מדריך לקניית טבעת אירוסין, טבעות

יהלומים שחורים
יהלומים שחורים שבמשך שנים נחשבו ליהלומים לא פופולאריים בהשוואה ליהלומים לבנים, חזרו לאופנה, וניתן לראותם בחנויות תכשיטים ובתי האופנה בעולם.
למעשה, היהלומים השחורים אינם שחורים לחלוטין. צבעם נובע מאשליה אופטית שנוצרת עקב כתמי פחמן (carbon) פנימיים רבים באבן שהפכו לחלק ממנה בתהליך היווצרותו של היהלום במעמקי האדמה. יהלומים שחורים באיכות גבוהה המתאימה לתעשיית התכשיטים הינם נדירים ביותר ומחירם גבוה ביותר,רובם ככולם נמצאים במוזיאונים או באוספים פרטיים
מאחר ורובם הגדול של היהלומים השחורים אינו באיכות נוי מצאה תעשיית היהלומים העולמית דרך להתגבר על התופעה ולייצר את היהלומים השחורים באופן סינטטי (גידול במעבדה) או לחילופין דרך טיפול HPHT (חום ולחץ) וכן דרך הקרנה רדיואקטיבית של יהלומים צהובים או חומים. עקב כך רובם של היהלומים השחורים אינם טבעיים ועברו טיפול מעבדתי בדרכם לתכשיט. עובדה זו מורידה מאוד מערכם של היהלומים השחורים.
למעשה, לרוב היהלומים השחורים הנמצאים בתכשיטים כמעט ואין ערך מסחרי. כלומר, אם הקונה ירצה בעתיד למכור את היהלום השחור הנמצא בטבעת שקנה בעבר, עליו לקחת בחשבון שליהלום השחור כמעט ואין ערך. לדוגמא: יהלום לבן שנמכר בבורסה ב- 5000$ לקראט אותו גודל ביהלום שחור נמכר בבורסה ב- 200$.
לסיכום: היהלומים השחורים הינם טרנד אופנתי אולם אין להם ערך עתידי. אי-לכך הטבעות המשובצות ביהלומים שחורים אמורות להיות זולות יחסית מאחר וליהלומים השחורים יש ערך נמוך ביותר.
טיפים לקניית טבעת אירוסין עם יהלומים – על די חבר בורסת היהלומים כתבה 14
גורמים הקובעים את דרגת הניקיון של היהלום:
גודל הפגם: ככל שהפגם גדול יותר יהיה הדבר חמור יותר. זכור, יש לבדוק את הפגמים בהגדלה של פי 10.
מספר הפגמים: ככל שיגדל מספרם של הפגמים המצויים באבן כך יפחת ניקיונה.
סוג הפגם: עלינו להתחשב בסוג הפגם –לבן או שחור-סדק או בקע
מיקום הפגמים: ככל שהפגם במרכז הוא בולט יותר ולפיכך דרגת הניקיון נמוכה יותר. פגם המצוי קרוב לקוטר, נראה פחות בולט וכן ניתן להסתירו כולו או מקצתו בזמן השיבוץ.
ברק הפגם: ככל שהפגם מבריק יותר הוא בולט יותר ויובחן ביתר קלות..
צבע הפגם: פגם כהה יראה מהר יותר מפגם בהיר.
סימולים לניקיון היהלום
F/IF VVS1 VVS2 VS1 VS2 SI1 SI2 SI3 I1 I2 I3

 

F – FLAWLESS
יהלום נקי מפגמים. אבן שבהגדלה של פי 10 לא נמצא שום פגם פנימי או חיצוני.

IF – INTERNALLY FLAWLESS
ללא פגמים פנימיים. זו אבן שבהגדלה של פי 10 לא נראה בה שום פגם פנימי. על פי הגדרתה בהחלט יתכנו קיומם של פגמים חיצוניים כגון שריטות, שפשופים, פאה טבעית, נטייה.

VVS1
אבן בעלת פגמים זעירים שקשה מאוד מאוד לראותם לאדם מיומן בהגדלה של פי 10.
עננים חלשים, שאריות ליטוש וכו'. ברוב המקרים נראים דרך הביתן או קטנים ושטחיים במידה שניתן לסלקם בצחצוח קל.

VVS2
אבן בעלת פגמים שקשה מאוד לראותם בהגדלה של פי 10.

VS1
אבן בעלת פגמים שקשה לראותם.
גבישים קטנים, סדקים קטנים, או עננים הינם בין המאפיינים.

VS2
אבן בעלת פגמים שכבר לא קשה לראותם בהגדלה של פי 10. זאת משם שהם רבים יותר, בולטים, מבריקים, מצויים במרכז וכו'.

SI1 SI2 SI3
אלו הן אבנים שהם שכמות הפגמים שבהן וגודלם היא כזו שהם נראים בקלות יחסית בהגדלה של פי 10. אבנים מסדרת SI2 בד"כ ניתן להבחין בפגם כאשר אנו מסתכלים על האבן בעין, ללא הגדלה, מכיוון הביתן. SI3 היא דרגת ניקיון שאינה קיימת לפי סקלת ה- .GIA היא "נולדה" בעקבות דרישות השוק לדרגת ביניים שבין SI2 ל I1 אלו אבנים המציינות דרגת ניקיון נמוכה מ SI2 הווה אומר I1 אשר אינן נראות בעין המתבונן מלמעלה.

I1
אבנים מסדרת I1 הינן אבנים בעלות פגמים בולטים וברורים למדרג מיומן בהגדלה של פי 10 לעיתים ניתן להבחין בפגמים גם בעין בלתי מזוינת כאשר מסתכלים על האבן במבט מהכתר.

I2 I3
הינם קטגוריות דומות לאבנים מסדרת I1 רק שכמות הפגמים, גודלם ורמת הסיכון שהם מהווים לקיומה של האבן גדולה ורבה יותר.
טיפים לקניית טבעות אירוסין עם יהלומים – על די חבר בורסת היהלומים
מאחר ומחיר טבעת האירוסין משובצת יהלומים נגזר בעיקר (85%) ממחיר היהלומים הרי שלמחיר היהלום או היהלומים בטבעת האירוסין יש משמעות קריטית בקביעת מחיר טבעת האירוסין.
טבעת אירוסין קלאסית מורכבת מטבעת זהב (לבן, צהוב, ורוד) ומיהלום. מחיר טבעת נע בממוצע בין 100 – 200 $ (תלוי במשקל הזהב ובאיכותו) שאר הסכום שאנו משלמים למוכר מורכב ממחיר היהלום המשובץ בטבעת האירוסין, ממע"מ ומרווח של המוכר. לפיכך אנו חייבים להקפיד הקפדה יתרה שהיהלום הנמכר לנו בטבעת האירוסין שווה את מחירו.
להלן הדרכה איך לקנות יהלום במחיר הוגן.
• חשוב מאוד לקנות יהלומים או טבעת אירוסין ממקור מוּכר. המקור יכול להיות רשת חנויות מוכרות או קנייה בבורסת היהלומים. אין ספק שלקנייה בבורסת היהלומים יש ערך מוסף מבחינת אמינות. חשוב לוודא שהיהלום בטבעת האירוסין אינו יהלום סינטטי או יהלום שעבר טיפול השבחה HPHT או קידוח לייזר. כל הטיפולים הנ"ל מפחיתים את ערכו של היהלום בטבעת האירוסין ב- 50% עד 70%. ישנם בשוק חיקויים ליהלום כמו זירקוניה אולם הבעיה העיקרית כיום בשוק היהלומים הם היהלומים הסינטטיים – מעשה ידי אדם. יהלומים אלו הם יהלומים לכל דבר ויש להם אותן תכונות כמו ליהלום אמיתי כולל בצבעים ובניקיונות. ההבדל הוא שהיהלומים הסינטטיים שווים 70% פחות מיהלום אמיתי. לרוע המזל לא ניתן להבחין בעין רגילה בהבדלים ורק מעבדה גמולוגית מובילה יכולה להבחין בהבדל בעזרת מכשור מיוחד ולציין בתעודה שהיא מנפיקה שהיהלום הינו סינטטי. אי-לכך יש להקפיד על קבלת תעודה גמולוגית ממעבדה מובילה עם ציון שהיהלום בטבעת האירוסין טבעי ולא מטופל או סינטטי.

חשוב לקבל תעודה גמולוגית בקניית טבעת אירוסין או כל תכשיט יהלומים.

המעבדות המובילות בעולם הן: G.I.A (מכון גמולוגי אמריקאי).

H.R.D (מכון גמולוגי בלגי).
במידה ומציעים לכם תעודות שלא מהמכונים האלו יש להתייחס בצורה שונה לדירוג התעודה ומובן שיהלומים שנושאים תעודת אחרות שווים פחות. אנו ממליצים להשתדל לא לסמוך על תעודות שונות מתעודות אלו בקנית טבעת אירוסין.

כעת משיש לנו תעודה גמולוגית ליהלום חשוב מאוד שהיהלום הנמצא בטבעת האירוסין או בתכשיט יתאים לתעודה. לצורך זה יש להתייעץ עם מומחה חיצוני, רצוי עם חבר בורסת היהלומים כדי לוודא התאמה בין הצבע, הגודל והניקיון הרשומים בתעודה ליהלום בפועל. לא אחת קורה שהמשקל של היהלום מתאים למשקל בתעודה אולם הצבע והניקיון שונים לחלוטין.לצורך קביעת זהות בין יהלום לתעודה הגמולוגית שלו יש לבחון את היהלום מחוץ לטבעת. כאשר היהלום משובץ "השיניים" בשיבוץ מסתירות פגמים המופיעים בצידיי היהלום כך שהיהלום נראה מלמעלה נקי ולאמיתו של דבר הוא אינו נקי.

איכות היהלום ומחירו נקבעים ע"י 4 קריטריונים:
צבע. (COLOR)
ניקיון ובהירות. (CLARITY)
איכות ליטוש. (CUT)
משקל בקראט. (CARAT)
צבע: ככל שהאבן לבנה יותר מחירה גבוה יותר. יש 23 דרגות צבעD-Z. הדעה הרווחת היא לקנות צבע F- G שהוא עדיין לבן ופחות יקר. חשוב מאוד שיהלום יהיה כמה שיותר לבן (במסגרת התקציב הנתון) אי-לכך לפעמים עדיף לעלות בצבע ולרדת בניקיון.
ניקיון ובהירות: ככל שהיהלום נקי יותר הוא יקר יותר.
אלו הצבעים המומלציםG-F
IF – I3יש 10 דרגות ניקיון :
זו רמת הניקיון המומלצתVS1-VS2
ברמה זו הפגמים הם בלתי נראים לעין – ניתן לראותם רק בהגדלה פי 10 שזו ההגדלה המקובלת ביהלומים. אבנים עם פגמים שחורים שווים פחות מפגמים לבנים. יש לשים לב אם הפגם משקף את התעודה, כלומר אם הפגם הוא אכן לפי הקריטריונים או שהוא נוטה להיות פגם יותר נמוך.
ליטוש: הליטוש באבן מאפשר החזרה של קרני אור הנותנים את הברק ליהלום. ככל שהליטוש טוב יותר החזר האור ביהלום טוב יותר והאבן נראית יותר יפה.

בליטוש אנו מבחינים בסוגי ליטוש שונים.
אנו ממליצים רק על ליטוש Excellent
או לכל הפחות ליטוש Very good
בשום פנים לא לקנות Good ובטח לא Fair.

יש להקפיד שיהיו בתעודה או Excellent x 3
או very good x 3
או שילוב של Excellent ו very good-


משקל: משקל היהלום הוא קראט = 1/5 גרם.

1 קראט = 100 נקודות.

1/2 קראט = 50 נקודות.

הדעה הרווחת היא לחפש אבנים במשקל 0.99 קראט או 0.49 קראט וזאת על-מנת לשלם פחות מ- 1 קראט או פחות מ- 1/2 קראט. עלות האבן אינה רק פונקציה של משקל, אלא, בכל גודל יש קפיצה במחיר בנוסף למשקל. בפועל קשה עד בלתי אפשרי למצוא 0.99 קראט מאחר ועדיף לזייף את הליטוש (לעשות ליטוש פחות יפה) ולהביא את האבן למשקל של 1.00 קראט. בתיאוריה זה נכון – בפועל כמעט בלתי אפשרי למצוא 0.99 או 1.49 או 1.99 קראט, כך שאל תחפשו מה שאין. מה גם שאם כבר מצאתם משקל כזה, נדרשה מכם פרמיה מאוד גבוהה שספק אם זה יהיה כדאי. כמו-כן בהרבה ארצות אפשר להכניס לטבעות אבנים של 0.99 ולרשום 1 קראט כך שכולם יודעים את זה וקשה למצוא גדלים אלו בשוּק.

לאחר שבדקנו את היהלום יש לבדוק מהן אפשרויות ההחזרה של היהלום או טבעת הארוסין. בדרך-כלל בקניית אבן קטנה מתחת לקראט אין בעיה בהחזרה אולם במידה וקונים אבן גדולה ויקרה, לא תמיד ניתן להחזיר את האבן. אי-לכך רצוי לבדוק מראש את מדיניות ההחזרה.

לסיכום:
לקנות תכשיט יהלומים או טבעת ארוסין במחיר הנכון אינו דבר קל.
אנו ממליצים להתייעץ עם מומחה בכל הקשור לקניית יהלומים או טבעת ארוסין.
מאחלים לכם מזל-טוב ובהצלחה.
יעקב פוגל – חבר בורסת היהלומים
טל. 0543978160
CARAT3@GMAIL.COM
WWW.FOGEL-DIAMONDS.CO.IL

 

אודות יעקב פוגל

יעקב פוגל – חבר בורסת היהלומים – יעוץ לקניה ומכירת יהלומים תכשיטים טבעות ארוסין - היעוץ חינם !!! טל. 054-3978160 CARAT3@GMAIL.COM WWW.FOGEL-DIAMONDS.CO.IL

יעקב פוגל

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר