מיקי שחם מביא את סיפורו של פרסטון פלברטס, בן 22, שבץ ופציעה מוחית חמורה | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מיקי שחם מביא את סיפורו של פרסטון פלברטס, בן 22, שבץ ופציעה מוחית חמורה

פורסם בתאריך 01/17/2011 ע"י מיקי שחם בקטגוריה מחלות וסינדרומים | צפיות: 1078 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: דם טבורי, תאי גזע, בנק דם טבורי, מיקי שחם, השתלת תאי גזע, רפואת חידוש איברים, רפואה התחדשותית, רפואה רגנרטיבית, בנק החיים, סיטוג'ן, ביוקורד

מיקי שחם מביא את סיפורו של פרסטון פלברטס, בן 22, שבץ ופציעה מוחית חמורה

תאריך לידה: 1986
תאריך טיפול: 4 באוקטובר, 2007
פרסום סיפורו של המטופל: 25 בנובמבר, 2008
שיטת הטיפול: דיקור מותני, הזרקות לשריר
- סופר על ידי אימו של פרסטון, תמי פלברטס
פציעה מוחית חמורה במשחק פוטבול מכללות
הבן שלנו פרסטון היה בן 19, סטודנט מכללה צעיר, פעיל ומלא תשוקה, שחקן פוטבול אמריקאי, כאשר חייו לפתע הסתובבו לגמרי. הוא שיחק פוטבול במשחק אירוח בפיטסבורג, פנסילבניה, ונפגע בראש במהלך תקל. הוא באופן מיידי איבד את הכרתו והואץ לבית החולים שהיה רק שתי רחובות מהאצטדיון שלמזלנו היה מצויד ביחידת טראומה.
ההשלכות
אצל פרסטון אבחנו פציעה מוחית טראומטית רצינית; לחץ תוך-גולגולתי גרם למוח שלו לפרוץ אל תוך הפורמן מגנום – הנקב הגדול – מצב שלעיתים קרובות נגמר באופן פאטאלי. מעבר לכך פרסטון סבל משלושה מקרים של שבץ ועבר התקף לב. למזלנו יחידת הטראומה יכלה להחיות אותו ולנתח אותו ישר. הרופאים ביצעו ניתוח מוח דקומפרסיבי, כלומר הם הסירו זמנית חלק מהגולגולת של פרסטון כדי להקל על הנפיחות החמורה והלחץ על המוח שלו. בסופו של דבר פרסטון נשאר בחמישה בתי חולים שונים למשך שבעה חודשים, שלושה חודשים בקומה רפואית.

אף על פי שפרסטון היה בגיל 19 באותו הזמן, שמנו אותו בבית חולים לילדים, לא בבית חולים שמלא במטופלי שבץ, בגלל שילדים הם נפלאים ובגלל שחשבנו שזה יהיה הרבה יותר חיובי ותומך להיות מסביב לילדים ומתבגרים. לאחר שחרורו מבית החולים פרסטון מיד נכנס לגמילה, שם המיקוד העיקרי היה על טיפול פיזי, תעסוקתי וטיפול בדיבור. באותו הזמן פרסטון לא יכל ללכת בכלל. הוא היה צריך ששלושה אנשים יזיזו אותו, כאשר ניגש הלך לפיזיותרפיה. 

כיום פרסטון עדיין הולך באופן יומי למרכז שיקום למטופלי חוץ – ובנוסף – בערבים ובסופי השבוע בעלי ואני לוקחים אותו למכון כושר כדי לחזק אותו. בערך בזמן שפרסטון חזר הביתה אמרו לנו לחפש אחר בית קבוע ולקבל את מצבו. זו אף פעם לא הייתה אפשרות במשפחתנו. התחלנו לחפש אחר פתרונות נוספים כדי לעזור למצבו של פרסטון טוב יותר וזה כיצד הגענו לאפשרות של טיפול בתאי גזע בוגרים.

טיפול תאי הגזע באוקטובר 2007
כאשר נסענו לקולון בשביל הטיפול, פרסטון הסתמך כמעט לגמרי על כיסא גלגלים ויכל מדי פעם להשתמש בהליכון כדי לנוע. כולם ב-Xcell-Center היו נפלאים ואדיבים; לא היו בעיות עם מחסום השפה. הטיול היה חוויה מעולה באופן כללי.
30 בקבוקונים של מח עצם נאספו מעצם הירך של פרסון ו11 מיליון תאי גזע הוצאו ממח העצם. אף על פי שנאמר לנו שזה עשוי להיות כואב, פרסטון נרדם במהלך הוצאת מח העצם. ד"ר אטו, שטיפל בפרסטון, הציע שנזריק מיליון תאי גזע לירכיו של פרסטון, שהיו מאוד לחוצות (שרירים תפוסים) בשל ניוון שרירים. הוא היה צריך זריקות בוטוקס באופן שגרתי בירכיים ובקרסוליים שלו, בגלל שהכאב היה בלתי נסבל, כך שזה לבטח היה שווה את הניסיון. ה10 מיליון תאי גזע שנותרו הושתלו מחדש באמצעות דיקור מותני. לפני הטיפול נאמר לנו על כל תופעות הלוואי האפשריות של דיקור מותני ולכן היינו מוכנים כאשר פרסטון חלה לאחר ההשתלה – עם כאב ראש חמור וכאב מותני. פרסטון אף פעם לא היה מישהו שמתלונן, אבל ראינו שהוא לא חש בטוב והיה שקט ותחת משככי כאב באותו יום. יכולנו ללכת לבקר באמסטרדם למחרת והכאב המותני שנותר נעלם לאחר שבוע.

התוצאות
השינויים הראשונים החלו לקרות בערך שישה חודשים לאחר הטיפול בתאי הגזע. הודות להצעות של ד"ר אטו, הירכיים התפוסות והכואבות של פרסטון היו נורמאליות כעת. הוא כבר לא היה צריך בוטוקוס בירכיים, אבל היה צריך אותן בקרסוליים. הדיבור שלו השתפר. הוא היה מאוד רך בעבר, המילים יצאו עמומות והוא דיבר כמו מטופל שבץ טיפוסי. הוא עכשיו מדבר ברור יותר, אף על פי שהדיבור שלו איננו מושלם. כמו כן הבחנו בשינויים בכישורים המוטוריים והתכנון המוטורי שלו, שהם עדיין איטיים למדי, אבל משתפרים. פרסטון הולך כעת; הוא כבר לא משתמש בכיסא הגלגלים בכלל ולעיתים נדירות מאוד בהליכון, אף על פי שעדיין יש לו כמה בעיות איזון. הכי חשוב, פרסטון קיבל בחזרה מבט לחיים. הוא יודע שהוא לעולם לא ישחק שוב פוטבול, אבל הוא ירצה לחזור לבית הספר ולעזור לאנשים אחרים, אף על פי שהזיכרון לטווח קצר שלו מהווה עדיין בעיה. מבחן האייקיו שלו הוביל לציון ממוצע, שהוא – כפי שנאמר לנו – די לא שגרתי למטופל עם פציעה מוחית קשה שכזו.

השקפה
לרוב שואלים אותי, אך אני אף פעם לא בטוחה לגמרי האם אלו תאי הגזע לבדם או הטיפול – או יותר הגיוני – השילוב של השניים שעזר לפרסטון להתקדם באופן כה נפלא. אנחנו עדיין עובדים קשה, לא מוותרים על פסרטון. למשפחות דומות הייתי רוצה לומר שהן לא צריכות לוותר על האהובים להן. פציעות מוח דורשות זמן רב כדי להתרפא וכל מטופל וכל פציעה הם שונים. אבל השינויים – יהיו הם קטנים, אך עוד יותר חשובים – שווים את הניסיון. אנחנו חושבים על חזרה לקולון בעתיד לטיפול תאי גזע נוסף.

מיקי שחם – בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות ביוקורד בע"מ - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם, בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים",  פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי גבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:
• השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום
• סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות מספר תאים גבוה
• טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים
לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות ביוקורד בע"מ - בנק החיים, בלבד.

 


 

אודות מיקי שחם

מיקי שחם

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר