פלמנקו - לרקוד כמו ספרדי | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


פלמנקו - לרקוד כמו ספרדי

פורסם בתאריך 12/29/2010 ע"י שחף חיפוש לימודים בקטגוריה יוצרים ויצירה | צפיות: 1002 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פלמנקו, חוג פלמנקו, ריקודים, ריקוד, ספרדי, חוג ריקודים, ריקודים סלוניים, חוגים

הפלמנקו הינו ריקוד אשר נולד בדרום ספרד, ובדומה לתרבות הספרדית בכללה, הוא הושפע ממגוון תרבויות ונחשב למלא חום ורגש במיוחד. ריקוד הפלמנקו היה במקורו סגנון שירה בלבד, כאשר בהמשך התווסף הריקוד, ורק לאחר מכן הגיטרה אשר כיום מזוהה עם סגנון זה. אמנות הפלמנקו מתייחסת מבחינה תרבותית אל העמים אשר חיו בדרום ספרד בתקופה בה נוצרה, וניתן לזהות בה מאפיינים ומוטיבים השייכים לתרבות המוסלמית, הצוענית והיהודית.

מקורה של המילה פלמנקו לוטה בערפל, וישנן כמה גרסאות והסברים למילה. פירוש אחד מגיע מהמונח הערבי פלאח המינקוס, או עובד האדמה הנודד. פירוש אחר למילה פלמנקו נובע מהדמיון למילה פלמה, או אש, וזאת בשל היות הריקוד חושני ומלא אנרגיות. הסבר אחר כורך בין המילה פלמנקו לעוף פלמינגו, וזאת בשל לבושם המסורתי של רקדני הפלמנקו הכולל מכנס הדוק ווסט קצר. אלמנט מסורתי נוסף של ריקוד הפלמנקו הוא מחיאות כפיים, או פאלמאס בספרדית, ויש לשער שגם מילה זו תרמה את חלקה ליצירת שם הריקוד.

ריקוד הפלמנקו פותח לפני שתי מאות, ועבר גלגולים רבים ושינויים על פני חמש תקופות עיקריות. העדויות ההיסטוריות המוקדמות ביותר אשר מתייחסות אל חוג ריקוד פלמנקו הינן מהשליש האחרון של המאה השמונה עשרה, ורובן של העדויות מתקופה זו הן זיכרונות של משפחות צועניות. השינוי השני באופיו של ריקוד הפלמנקו אירע לאחר תקופה זו, ועד החצי הראשון של המאה התשע עשרה, כאשר בתקופה זו עיקר השירים היו ללא ליווי של גיטרה או אמצעי נגינה אחרים.

תקופת הזהב של הפלמנקו חלה עד תחילת המאה העשרים, עם הופעתם של בתי קפה גדולים המוקדשים להופעות פלמנקו. באותה תקופה התפתחו ענפי הפלמנקו השונים הקיימים כיום, ובמקביל חלה פריחה בתחום המוזיקה בכלל עם התפתחותם של סוגי מוזיקה שונים, וגידול במספר של חוג ריקודים סלוניים. תקופת המעבר של הפלמנקו חלה לאחר מכן, כאשר החלו פסטיבלי פלמנקו רבים אשר זכו להתעניינות של אינטלקטואלים ואריסטוקרטים, ולא רק של בני המעמד הנמוך בעם.

רבים כיום מתעניינים בלימודי פלמנקו, וזאת מכמה סיבות. העיקרית שבהן היא סגולותיו המיוחדות של ריקוד הפלמנקו, אשר מאפשר להביע את החושניות הטמונה בכל אדם. סיבה נוספת היא החיבור ההדוק אל תרבות ספרד, כחלק ממגמה כללית של התעניינות וגילוי התרבות הספרדית. חוגים של פלמנקו מוצעים כיום בכל חלקי הארץ, וכל אדם יכול ללמוד אומנות ריקוד זו, ללא הגבלת גיל, מצב בריאותי או כושר גופני.

אודות שחף חיפוש לימודים

אתר NERD חיפוש לימודים מספק מידע מעודכן ואובייקטיבי על מסלולי הלימוד בארץ, ומאפשר ליצור קשר בצורה ישירה עם כל מוסדות הלימוד בארץ.

שחף חיפוש לימודים

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר