אינטואיציה-האם אתה אדם אינטואיטיבי? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


אינטואיציה-האם אתה אדם אינטואיטיבי?

פורסם בתאריך 12/21/2010 ע"י אורי שקד בקטגוריה פסיכולוגיה והתנהגות | צפיות: 629 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: אינטואיציה, עסקים, תחושת בטן

עפ"י מילון וובסטר אינטואיציה היא "הכח או היכולת להשיג ידע או הכרה ישירים ללא מעורבותה של החשיבה הרציונלית-תובנה ישירה ומהירה".

כמה פעמים אנו ניצבים בחיינו בפני תהליכי קבלת החלטות ופועלים בניגוד לכל הגיון "בריא" ובניגוד למספרים לעובדות ולמספרים? מה גורם לנו לפעול כנגד "המציאות" בשטח ? לא אחת, כאשר אנו פועלים כנגד המציאות או הולכים עם התחושות שלנו נשתמש בביטויים הבאים:

* "אני מרגיש באינטואיציה ש…"
* "אני חש באינטואיציה ש…"
* "אני יודע באופן אינטואיטיבי ש…"
* "יש לי קול פנימי שאומר לי…"
* "יש לי תחושה פנימית ש…"
* "תחושת הבטן שלי אומרת לי ש…"

כל הביטויים הללו מתייחסים לתהליכי קבלת החלטות עפ"י האינטואיציה, אותו קול פנימי, מסתורי לכאורה, העוצר אותנו לעיתים וגורם לנו לפעול מתוך מקומות ומניעים אשר לא תמיד מובנים גם לנו. תהליכי קבלת ההחלטות עפ"י האינטואיציה אינה שמורה לעולם כזה או אחר, לעולם העסקים או עולם מערכות היחסים. מוקמה שמור לכל מקום בו האדם נדרש לקבל החלטות והאינטואיציה משמשת בידיו ככלי רב עוצמה.

אז מהי אותה אינטואיציה מסתורית אשר לוחשת על אוזנו של האדם ברגע הנכון? התשובה לכך נעוצה נעוצה במשנתו של פרויד. תגליתו הגדולה ביותר של פרויד הייתה גילויו של עולם התת-מודע של נפש האדם. אולם, בנוסף לעולם התת-מודע של האדם ולעולם המודע שלו (אשר מהווה כ- 5 אחוזים בלבד מתודעתו), ישנו זרם תודעה נוסף אשר נקרא "הסמוך למודע". זרם תודעה זה נמצא ופעיל כל הזמן אך המידע האצור בתוכו אינו זמין לאדם בצורה ישירה. על מנת להגיע על אותו מידע, תובנה, אינפורמציה או כל דבר אחר הנמצא בסמוך למודע, על האדם להיחשף לtrigger (גורם מעורר) מסויים, איזושהי מילה, חפץ, אירוע או כל דבר אחר אשר "יקפיץ" את האינפורמציה הדרושה לו מהסמוך למודע. תהליך זה נקרא "אינטואיציה". אותה שליפת אינפורמציה מהאיזור הסמוך למודע ישירות למודע בצורה הנגישה לאדם.

מהרגע שההכרה האינטואיטיבית קונה את מקומה בתודעת האדם, במודע שלו, עומדות בפניו שתי ברירות- להקשיב לאינטואיציה שלו או להתעלם ממנה. לעיתים האינטואיציה עומדת בסתירה לנתונים העומדים בפני מקבל ההחלטות אך לרוב הן מתבררות כנכונות. מדוע זה כך? משום שהאינטואיציה משמשת לנו לרוב כמנגנון הגנה. אנו קולטים את העולם דרך חמשת החושים שלנו. המידע מועבר ומעובד דרך הקוגניציה שלנו ונוצרות "מפות מציאות". אותן "מפות מציאות" וזכרונות אצורים משמשים אותנו בסיטואציות שונות ובמצבים שונים כאשר הם נשלפים לרשותנו עוד לפני שהמודע שלנו מספיק להגיב לסיטואציה העומדת בפנינו. אם, למשל, אנו נפגשים עם אדם המציג בפנינו עסקה שעל פניו נראית מצויין, אך חושינו מזהירים אותנו מפני מלכודת עקב "תחושת בטן" ממלכודת או תרמית, סביר להניח כי לא נחתום עליה. יכול להיות כי משהו באותה סיטואציה באופן אינטואיטיבי יזהיר אותנו, אולי משהו במבנה פניו של האיש המציע לנו את העסקה, אולי מבנה גופו, הילוכו, אופן דיבורו, אולי בעבר ניכוונו ממישהו דומה שהמודע שלנו הספיק לשכוח. יכולות להיות המון סיבות לכך. אבל המוח זוכר. ומזהיר. ולכן לא אחת אנו שומעים על אנשים שנכוו ושאומרים "הייתה לי תחושה רעה בקשר לזהאליו אבל לא הקשבתי לעצמי…". על כך מדובר.

מנהלים מצליחנים רבים מתארים עצמם כמנהלים אינטואיטיביים. הם מתארים את תהליכי קבלת ההחלטות שלהם כתהליכים של בחינת המספרים והעובדות, שמיעת דיעות לעיתים וקבלת עיצות, אך ההכרעה הסופית מוכרעת בסופו של דבר על בסיס האינטואיציה שלהם. אותה אינטואיציה שמהווה שקלול של ניסיון עבר ואותה אינפורמציה הנמצאת ב"סמוך למודע שלהם" ושהם פתוחים כל העת לקבלה ולאמצה אל המודע שלהם תוך הבנה שהיא משמשת אותם נאמנה היות והיא עומדת לשרותם מתוך כוונה לסייע להם כפי שתמיד עשתה וכפי שתמיד תעשה. נדיר לראות, למשל, אנשי כספים אינטואיטיביים. אילו הם אנשים מחושבים וקרים אשר השורה התחתונה והמספרים המדוייקים קובעים את אופי ההחלטות שלהם. לעומת זאת, הרבה מבעלי המעוף והחזון הם אנשים אינטואיטיביים ומסוגלים להוביל ולקדם על סמך האינטואיציה שלהם תהליכים גדולים חדשניים ולעיתים פורצי דרך, כי לעיתים תהליכים שכאילו הינם "נוגדי הגיון או מספרים" ויש צורך באינטואיציה חזקה ואמונה בצדקת הדרך על מנת להתניע אותם ולגרום להם לקרות.

אז אם מקור האינטואיציה הוא "בסמוך למודע" מהיכן מקור הביטוי "תחושת בטן" הבא לבטא גם הוא , למעשה, אינטואיציה? אם כן, עפ"י התפיסה ההוליסטית, מקור האינטואיציה הינו עפ"י חלוקת הצ'אקרות באיזור הבטן, במקום אשר נמצא solar plexus, או בעברית- מקלעת השמש. מיקום – על הטבור, מתחת לאזור הסרעפת. בהשפעתה פועלים כוח הרצון, עוצמת השליטה במהלך חיינו, יכולת קבלת החלטות והפעלת רגשות שליליים כמו כעס, טינה, קינאה ושינאה. כמו כן משפיעה על האיזון בין אופטימיות ופסימיות, תחושות מצפוניות ורגשות אשם וחרטה. שליטתה הפיזית מתבטאת באיברים פנימיים כדוגמת הלבלב, הכבד, הטחול, פנים הבטן, כיס המרה וחלקים מסוימים במערכת העצבים. פגיעה בצ'אקרה זו תפגע ביכולת קבלת ההחלטות היות והיא אחראית על החלק האינטואיטיבי שבנו. וזוהי אחת הסיבות שבגינה אנו מדברים על "תחושת בטן". אותה תחושה באיזור מקלעת השמש , באיזור האינטואיציה, אשר נכנס לפעולה כאשר אנו נזקקים לו.

שאלו את עצמכם את השאלות הבאות-

1. האם אתם נוהגים להקשיב לאינטואיציה שלכם או לבטל אותה?
2. האם קרה לכם פעמים רבות שנהגתם בניגוד לאינטאיציה שלכם והצטערתם שעשיתם כך?
3. האם אתם מייחסים חשיבות רבה לנתונים ופחות סומכים על שיקול דעתכם וניסיון העבר שלכם?
4. האם "הקול הפנימי" שלכם" אי פעם הטעה אתכם כשהקשבתם לו?
5. האם אתם מכירים אנשים המתנהלים עפ"י אינטואיציה בלבד, האם הם אנשים מצליחים עפ"י הקריטריונים שלכם?
6. האם אינטואיציה מהווה כלי רלבנטי בתהליך קבלת ההחלטות שלכם?

האינטואיציה היא כלי חשוב מאין כמוה. הקשיבו לה.
 

אודות אורי שקד

אורי שקד-טיפולים קצרי מועד. הרצאות,קורסים וטיפולים פרטים www.orish.co.il

אורי שקד

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר