יעוץ רפואי בתוכניות רדיו, חוסר אחריות או כלי חשוב לבריאות הציבור, פרופסור רפי קרסו | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


יעוץ רפואי בתוכניות רדיו, חוסר אחריות או כלי חשוב לבריאות הציבור, פרופסור רפי קרסו

פורסם בתאריך 06/10/2008 ע"י רקפת-בר נחשון בקטגוריה בריאות וכושר | צפיות: 1973 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פרופסור קרסו, פרופ.קרסו, רפי קרסו, ורדה, יעוץ ברדיו, תוכנית יעוץ, 99FM, יעוץ רפואי, רפואה

במאמר קודם דיברתי על ורדה רזיאל זקונט אשר מיעצת למאזינים ברדיו 99FM. דעתי היתה שלמרות הפרובוקציות אותה היא עושה בתוכנית, בשורה תחתונה התוכנית והעצות הניתנות בה יכולות להועיל רבות למאזינים שונים.
גם במקרה של פרופסור לפסיכולוגיה דר. קרסו, דעתי דומה, אולם פרופ. רפי קרסו בניגוד לורדה הפסיכולוגית אינו מבקש לעשות פרובוקציות, אלא לספק מידע אמין וברור, החל מרפואה כללית, רפואת עיניים, רפואת שיניים, ניתוחים קוסמטיים, דיאטה וכל נושא (או אולי הכל ולא כלום?)
פרופסור קרסו מייעץ בתוכנית למאזינים שונים העולים לשידור ומציגים מבחר של בעיות וסוגיות רפואיות, מכל הסוגים ומכל ההתמחויות. פרופסור קרסו עונה לכל המאזינים האלו, גם כאשר אין לו התמחות ספציפית בתוך תחומי השאלות אותן הוא נשאל.
רופאים רבים הביעו את התנגדותם מפני מתן מידע חלקי מאדם שאינו מתמחה בתחומים מסוימים, ועד עתה קיימת התנגדות מסוימת מצד הקהילה הרפואית לתוכנית היעוץ בפורמט הנוכחי.
אך האם הדבר נכון? האם תוכניתו של פרופסור קרסו מועילה או מזיקה לציבור?
לאחר האזנה מתמדת ונאמנה לתוכניות רבות של פרופסור קרסו ניתן לאמר בבירור, לפחות לפי דעתי האישית, שתוכניתו של פרופסור קרסו מועילה מאוד לציבור ותורמת תרומה רבה לידע הכללי בנושא הרפואה.
פרופסור רפי קרסו מקפיד מאוד בתוכניתו להמנע מלתת מרשמים בעל פה, הוא אמנם יכול להמליץ על סוג תרופה מסוים, אך רק כאשר הבעיה מוגדרת וידועה. בכל מקרה הדורש תרופה הוא מתעקש על כך שהמטופל יגש לרופא ויקבל ממנו מרשם. לעולם הוא לא יאמר למטופל לא לגשת לבדיקה רפואית, אלא כשברור שהיא מיותרת לפי הנתונים שניתנו בידו. את תשובותיו הוא מנסה לנסח באופן כללי, כך שיתאימו למקרים רבים, ולא רק למקרה הספציפי עליו הוא עונה. מטופלים רבים נמצאים במצוקה גדולה ולחץ עקב חוסר מידע מספק בתחום בו הם נבדקים. כולנו יודעים שלרופאים רבים אין פנאי לעמוד ולהסביר למטופל את ההשלכות והאפשרויות של כל מצב רפואי. פרופסור קרסו בתוכניתו עשוי לתת מידע קצר ומדויק, המנסח בצורה ברורה ומסביר על מצב רפואי מסוים, מידע אשר חסר במקרים רבים, למרות שנראה בסיסי למי שמבין בתחום. ניתן לראות בבירור את תרומתו, וזאת על פי תגובות המאזינים אשר פונים אליו ומודים לו מאוד על תשובות שנתן להם, והיו אמורים לקבל למעשה מהרופא המטפל שלהם.
יתכן שפרופסור רפי קרסו אינו מומחה בכל תחומי הרפואה, אך גישתו החיובית והלא-מתנשאת, העובדה שהוא עשוי להעלות רעיונות מקוריים עליהם הרופא המטפל לא חשב, ועצם היותו "שומר השער" GATE KEEPER המפנה לרופא המתאים בכל מקרה ומקרה, מהווים כלי חשוב לגבי חולים המחפשים מידע נוסף, גם אם הוא כללי למדי.

אודות רקפת-בר נחשון

רקפת-בר נחשון

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר