חושדים שאתם מועמדים לפיטורין? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


חושדים שאתם מועמדים לפיטורין?

פורסם בתאריך 01/28/2009 ע"י ג'וי מרוז בקטגוריה כללי | צפיות: 2084 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פיטורין, פיטורים, פיצויי פיטורין, חיפוש עבודה, קיצוצים, ראיון עבודה, קריירה, אימון לקריירה, עבודה, מיתון, אימון עסקי, מינוס, כספים, חובות, אימון, ג'וי מרוז, ג'וי, כלכלה, עסקים, שיווק, ניהול

ההודעה על פיטוריו נפלה על גיל (שם בדוי) כרעם ביום בהיר. היא גם הגיעה בתזמון בלתי אפשרי, יום לפני כן גילו הוא ואשתו שהם בהריון עם ילדם הראשון. גיל שכח את השמחה העצומה שחש רק יממה קודם לכן, ושקע בייאוש ובחרדה. "איזה מין אבא אני הולך להיות אם אפילו לפרנס את המשפחה שלי אני לא מצליח". התקופה שלאחר מכן לוותה במשבר גדול. גיל חש מבולבל, הוא לא ידע מה עליו לעשות, ההתחייבות הכספיות שהיו לו הדאיגו אותו. ככל שהוא חשב על זה יותר הוא הבין שהכתובת היתה על הקיר, למעשה כבר תקופה לא קצרה היה אפשר לראות שמשהו עומד להתרחש, אבל המחשבה על כך היתה כל כך מדכאת שהוא פשוט העדיף להתעלם מהשינויים בארגון. ההבנה הזו גרמה לגיל לכעוס על עצמו עוד יותר והעמיקה את תחושת הכישלון האישי. מנקודה מורכבת זו יצא גיל למסע שלו. הוא בחר לשים את הכעס והפחד בצד ולקחת את גורלו בידיו.
אז איפה אתם עומדים? חוששים שאתם עומדים להיות מפוטרים, אבל לא ממש יודעים מה לעשות עם המחשבה הזו?
המאמר הזה מיועד בדיוק עבורכם. במסגרת מאמר זה אנסה לפרק לגורמים את המשמעויות של המצב שלכם ואת דרכי הפעולה העיקריות האפשריות מולו.
לפני הכל- החליטו מה אתם הולכים לעשות.
קודם כל עליכם להחליט האם אתם באמת רוצים לנסות לשנות את המצב. כי לפעמים, כשחושבים על הדברים לעומק מגלים שהפיטורין הם דווקא דבר חיובי. שימו לב, זוהי שאלה חשובה ביותר, כי לפעמים כששמים בצד את הקונוטציות הלא נעימות של להיות מפוטר, פיטורין הם כרטיס יציאה די משתלם מבחינה כלכלית מעבודה שלא באמת מתאימה לכם.
עוד דבר שחשוב לזכור: לפעמים גם אם אתם מועמדים לפיטורין המצב עדיין הפיך. כלומר, בעזרת מאמץ ממוקד יתכן שתוכלו להוציא את עצמכם מרשימת המפוטרים. אך השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא האם אתם רוצים בכך?

 

החלטתם לנסות לשמור על מקום העבודה שלכם?
מצוין, זו החלטה אמיצה ובטח לא פשוטה. הנה חלק מהצעדים העיקריים שאני ממליצה לנקוט.
דבר ראשון, נסו להבין מדוע אתם מועמדים לפיטורין. כי עם יד על הלב, גם כאשר הפיטורין הם בגלל קיצוצים, לרוב, העובדים שבסופו של דבר נבחרים להיות מפוטרים הם אלו שיש סיבות נוספות לפטרם. נסו לזהות את הסיבות האלו ולטפל בהן. אולי אתם לא מסתדרים עם המנהל שלכם? אולי יש לכם קצר בתקשורת עם הקולגות שלכם? אולי התחלתם לזלזל בעבודה? רשמו על דף את הסיבות העיקריות ונסו לחשוב איך לטפל בהן.
התייעצו עם אנשים שאתם סומכים עליהם. הציגו את הרשימה שהכנתם לאנשים שתרוויחו מחוות דעתם. חבר טוב, המנהל ממקום העבודה הקודם, מאמן מקצועי, או בני הזוג. בחרו באנשים שאתם סומכים עליהם, כאלו שיתנו לכם פידבק בונה ואובייקטיבי עד כמה שניתן.
יתכן שפגישה עם הבוס שלכם תעזור. נסו להבין ממנו מה מצבכם. אימרו לו כי אתם מאד רוצים לשמור על מקום העבודה שלכם, ושאלו אותו מה אתם צריכים לעשות לצורך זה. היו קשובים למה שיש לו להגיד. עשו כמיטב יכולתם להשאיר את האמוציות בצד ואל תנסו להתווכח, אלא רשמו את דבריו ונסו לחשוב עליהם בבית עם אדם שאתם סומכים עליו. הסבירו לו עד כמה העבודה חשובה לכם ונסו כמה שיותר לנצל את השיחה כדי לפתוח דף חדש. חשוב לציין שלכל מנהל צריך לגשת באופן קצת שונה. יש כאלו שיעדיפו פניה ישירה, יש כאלו שהשיחה עימם צריכה להתמקד ביחסים, אצל אחרים דווקא בצד המקצועי. נסו להעריך מראש איזה סוג של שיחה מתאים למנהל שלכם והתכוננו בהתאם.
לפעמים יש נסיבות מקלות שעשויות למנוע את פיטורכם. למשל פיטורין של בן הזוג, היותכם מפרנס יחיד, מחלה במשפחה, חתונה, הריון ועוד. במידה וקיימות נסיבות כאלו וודאו בעדינות אך באופן חד משמעי כי הממונים עליכם מודעים לנסיבות האלו. (לפעמים אפילו שווה לעשות זאת בכתב).
שיקלו שינוי פוזיציה בארגון. לפעמים הפתרון הוא לשנות תפקיד בתוך הארגון. נסו לחפש מחלקה או צוות שמחפש עובדים. אולי יש בתוך הארגון אדם שכן ישמח לקלוט אתכם, לפעמים כי הוא פשוט מסתדר אתכם, לפעמים כי יש מחסור כח אדם בצוות שלו. באופן כללי, היו פתוחים לפתרונות יצירתיים. יתכן שאין צורך להחליף תפקיד, אך אם תציעו להוסיף לתפקיד שלכם תחום התמחות נוסף תהפכו פתאום לבעלי ערך עבור הארגון.
ובכל זאת היו ערוכים למצב שכן יפטרו אתכם. נסו להיות אקטיביים ולהימנע מפיטורין, אך בכל זאת ממליצה לכם להיות ערוכים גם רגשית וגם טכנית למצב שבו כן יפטרו אתכם. יתרה מזאת, יתכן שדווקא הידיעה שפיטורין הם לא סוף העולם, אלא משהו "שיש אחריו חיים", תאפשר לכם להתנהל בתוך הארגון ממקום שקול יותר ואפקטיבי יותר וכך למנוע את פיטורכם.

החלטתם שאתם לא נלחמים בפיטורין?
גם ההחלטה הזו דורשת אומץ רב. הבחירה לא להיאחז בעבודה שלכם בתקופה המורכבת הזו היא לא פשוטה. אבל בעצם ההחלטה הזו פתחתם בפני עצמכם כל כך הרבה דלתות חדשות. אני מבטיחה שמאחורי אחת הדלתות האלו מחכה לכם הפרס הגדול, החוכמה היא לזהות אותה.
החליטו מה אתם רוצים לעשות ביום שאחרי הפיטורין. הנה רשימה חלקית של אלטרנטיבות: לימודים, זמן לגידול המשפחה, טיול גדול, פסק זמן מהמרוץ, פרויקט גדול כגון רכישת ושיפוץ בית, חיפוש עבודה, שינוי בקריירה ועוד המון אפשרויות. עצם ההחלטה לגבי הצעד הבא תשפר משמעותית את הרגשתכם.
מרגע שהגדרתם מה אתם עושים ביום שאחרי הפיטורין התחילו להיערך כבר היום. החלטתם למצוא עבודה שיותר מתאימה לצרכים שלכם? התחילו לכתוב קורות חיים, לקבוע ראיונות עבודה ועוד.
החלטתם ללמוד? התחילו לברר על מקומות לימוד, תנאי סף וכו'. במקומות רבים נדרשות בחינות מוקדמות או השלמת קורסים. אפשר להתחיל אותם כבר עכשיו, אין צורך לחכות להודעת הפיטורין.
היערכו רגשית לקראת הפיטורין: בסוף היום, פיטורין, גם אם הם רצויים, הם חוויה לא פשוטה. לעיתים זו הפגיעה בערך העצמי ולעיתים זה אובדן המסגרת. תהיה הסיבה אשר תהיה היערכו לקראת כך מראש. זה הזמן לשקול כניסה למסגרת טיפולית כלשהי: פסיכולוג, מאמן, סדנת התפתחות ועוד אפיקים רבים, אשר יכולים לעזור לכם להיערך רגשית לתקופה וגם להיות לצידכם לאורך התהליך.

הכינו את הסביבה הקרובה. הפיטורין ישפיעו גם על בני המשפחה שלכם. הכנה נכונה שלהם תהפוך אותם לגורם שתומך בכם בתהליך ולא לגורם שמקשה עליכם בתהליך. ככל שהאנשים הקרובים אליכם יהיו מודעים יותר למצב ולציפיות שלכם מהם, כך הם יוכלו להיות לצידכם באופן אפקטיבי יותר בתקופה שלאחר הפיטורין.
היערכו מבחינה כספית: בררו כמה כסף יהיה לכם בעקבות הפיטורין. ישנם מספר מקורות הכנסה עיקריים: פיצוי פיטורין, ימי הודעה מראש, דמי אבטלה, תיאומי מס (חשוב ביותר!) שחרור קרנות ועוד. השוו מול ההוצאה החודשית הממוצעת שלכם וכך תדעו לכמה זמן אתם ערוכים היטב מבחינה כלכלית. יש סיכוי טוב שתגלו שאתם ערוכים כלכלית לתקופה ארוכה ממה שחשבתם.

זה לא נעים לחוש חוסר יציבות ובטחון במקום העבודה, אך הדחקה והתעלמות רק יחריפו את מצבכם. היו כנים עם עצמכם, ביחרו "להסתכל למציאות בעיניים" ולבחור בעתיד המתאים לכם ביותר. בסופו של דבר יתכן שתצטרפו לרשימה הארוכה של השכירים המספרים איך המיתון או הפיטורין היו הזדמנות חייהם.

כותבת המאמר:
ג'וי מרוז,
מאמנת בקריירה ובעסקים, MBA, E.MCI
מלווה אנשים בתהליכים של מציאת עבודה, התמודדות עם פיטורין והגדרת כיוון מקצועי. joymeroz@netvision.net.il ,  052-2697321
 

אודות ג'וי מרוז

ג'וי מרוז

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר