מיקי שחם: קנה נשימה שיוצר מתאי-גזע הושתל בחולת שחפת | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מיקי שחם: קנה נשימה שיוצר מתאי-גזע הושתל בחולת שחפת

פורסם בתאריך 11/22/2010 ע"י מיקי שחם בקטגוריה בריאות וכושר | צפיות: 4373 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: דם טבורי, תאי גזע, בנק דם טבורי, מיקי שחם, השתלת תאי גזע, רפואת חידוש איברים, רפואה התחדשותית, רפואה רגנרטיבית, בנק החיים, סיטוג'ן, ביוקורד

מיקי שחם: קנה נשימה שיוצר מתאי-גזע הושתל בחולת שחפת

כאשר נודע לבת שלושים ואם לשני ילדים מברצלונה שבספרד, שהיא חולה בשחפת, היא החלה לדאוג. לאט לאט התמוטט נתיב האוויר השמאלי שלה ומאוחר יותר נסתם בעקבות המחלה. כאשר הרופאים לא הצליחו לשמור עליו פתוח, היא ידעה שהיא בסכנת חיים רצינית. האפשרות הרפואית של השתלת קנה נשימה חדש מתורם איברים הייתה היחידה שעמדה בפניה, אך השתלה כזאת הייתה נתקלת בדחייה ממערכת החיסון שלה ולא היה שורדת יותר מכמה ימים או שבועות. האפשרות לתת לחולה תרופות לדיכוי מערכת החיסון ויאפשרו לשתל להתקיים בגוף לא התאפשרה עקב עברה הרפואי. בהתבסס על הרפואה השמרנית, היא הייתה מאבדת את קנה הנשימה השמאלי שלה, וביחד איתו כל יכולת לחיות חיים נורמאליים, אם בכלל.

לפי מיקי שחם, בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", הפתרון עלה מניסוי שפורסם ב 2008 וחשף דרך חדשה ליצירת איברים. במחקר ניקו החוקרים לב של עכבר עד שנשאר רק השלד החוץ-תאי שתמך בתאים, שלד זה אינו יכול לגרום לתגובה חיסונית עוינת אצל המושתל, אך הוא גם חסר תועלת בפני עצמו, מבלי שיחיו בו התאים שמספקים את הגורם החי ברקמה לכן זרעו תאים חדשים על הרקמה הדוממת. התאים החדשים תפסו את מקומותיהם של התאים הישנים שהתפנו, והחזירו ללב את יכולת הפעימה שלו.

למרות ההתרגשות הגדולה מסביב להצלחת הניסוי, מדע הרפואה חושש פעמים רבות מ- 'קפיצות דרך' ונראה סביר כי יחלפו עוד עשר שנים לפחות עד שהטכניקה תיכנס לבתי החולים לכן קשה היה להאמין שמחקר זה יתווה דרך להנדסת רקמות גם בבני-אדם בעשור הקרוב. המקור האפשרי והזמין ביותר עשוי להיות תאי גזע מדם טבורי.

והפתעה, שמראה שלפעמים כיף לטעות. כתב העת הרפואי המוביל, The Lancet, פרסם אתמול את סיפור ההחלמה המוצלחת, לאחר שהרופאים שטיפלו בחולת השחפת החליטו לעבור לצעדים דרסטיים ולנסות 'ליצור' קנה חדש במעבדה בשיטה שתוארה לעיל.

הרופאים השתמשו בקנה-נשימה מתרומת איברים וניקו מעליו את כל התאים, שהיו גורמים לתגובה חיסונית קשה אצל החולה (דבר שהיה מביא למותה, עקב מצבה הבריאותי הרעוע). לאחר שנותר בידיהם רק השלד החוץ-תאי של הקנה, החוקרים זרעו עליו תאים שנלקחו מהחולה, שיצרו את רקמת החיפוי של הקנה. החוקרים השתמשו גם בתאי גזע בוגרים של החולה, שנזרעו לתוך השלד החוץ-תאי של הקנה לאחר שעברו במעבדה התמיינות לתאי סחוס, התוצאה הסופית הייתה קנה נשימה מועשר בתאים אשר נלקחו מהחולה עצמה ולכן מוכן להשתלה ללא חשש מתגובה חיסונית.

לאחר תקופת גדילה קצרה במעבדה, קנה הנשימה הושתל בחולה והחליף את הקנה השמאלי שהתמוטט. החוקרים מדווחים כי השתלת הקנה שיפרה מיידית את אספקת האוויר של החולה ואת איכות החיים. כיום, ארבעה חודשים לאחר ההשתלה, הקנה עדיין מתפקד היטב מבחינה ביולוגית ומכאנית.

האישה מסוגלת כעת, לטפל בילדיה, לעלות שתי קומות של מדרגות וללכת חמש-מאות מטר בלי לעצור. המומחים מסכימים שצריך לחכות חצי-שנה מרגע ההשתלה כדי לוודא את יעילות השיטה, אך אין ספק שכבר עתה המצב מבשר-טובות. לפי הדיווחים השוטפים, האישה מסוגלת בימים אלו לצאת אפילו לריקודים!

לפי מיקי שחם, בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", למרות השמחה הגדולה על ההצלחה הנקודתית, חשוב לומר שקנה הנשימה הוא אחת הרקמות הפשוטות ביותר בגוף האנושי, ועוד רחוק היום בו ניתן יהיה ליצור רקמות מורכבות כשרירים ועצמות במעבדה. לשיטה יש אמנם פוטנציאל גדול, אך בימים אלו נחשף רק קצה הקרחון ולא נותר אלא לקוות שככל שיושקע יותר תקציב ומחקר, כך יחפזו גם הטכניקות העתידיות לחלופת איברים להגיע.

מיקי שחם – בנק דם טבורי - ביוקורד בע"מ - "בנק החיים", מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי ביוקורד בע"מ - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

אודות מיקי שחם

מיקי שחם

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר