ד"ר מוסקונה – ניתוחים פלסטיים | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


ד"ר מוסקונה – ניתוחים פלסטיים

פורסם בתאריך 01/20/2009 ע"י אורן שץ בקטגוריה ניתוחים פלסטיים | צפיות: 4869 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: ניתוחים פלסטיים, מנתח פלסטי, הגדלת חזה, ניתוח אף, מתיחת פנים

רוני מוסקונה, מנתח פלסטי תושב קיסריה, אמנם התפרסם לקהל הרחב בזכות תוכנית הטלוויזיה "המראה", אבל מוסקונה, מראשוני הפלסטיקאים בארץ מעיד, כי גם לפני הפרסום הטלוויזיוני, המרפאות שלו בחיפה ובתל אביב היו הצלחה מסחררת. "כולן היום רוצות להיראות יותר טוב, החל מדוגמניות ועד בנות 60 ", אומר מי שטיפל במשך שנים בשחזור לאחר פציעות של חיילי צה"ל וממשיך לעסוק בכך למען האידיאולוגיה. ד"ר מוסקונה מסביר מדוע גם הוא היה עובר ניתוח פלסטי ומה הניתוח פלסטי (היחיד) שעשה לאשתו ובנו.

לא רק שדיים יפים

מוסקונה, חיפאי במקור, הוא בוגר בית ספר לרפואה בתל אביב. את עבודתו, בה הוא ממשיך עד היום, הוא החל בבית החולים רמב"ם "עסקתי בכירורגיה פלסטית בכל האספקטים שלה", אומר מוסקונה, " זה החלק האסתטי שבו עושים את כל הניתוחים הקוסמטיים הידועים כמו ניתוח אף, הגדלת חזה, שאיבת שומן ומתיחת פנים. עסקתי גם בחלק המשחזר של המקצוע, שזה אומר כל מיני ניתוחים פלסטיים לשחזורים אחרי כריתה של גידולים ושחזור שד, שזו היום העבודה העיקרית שלי. השילוב בין שני הסוגים של כירורגיה פלסטית מאפשר לכל מנתח הפלסטי להיות בשלמות מקסימאלית, כי עיסוק רק באחת מהם הוא מאוד מוגבל".

איך התחלת את העבודה כפלסטיקאי?

"הלכתי ללמוד כירורגיה כללית מפני שזה מאוד משך אותי, הדינמיות של המקצוע והפעילות הדחופה שלו כמו לטפל במישהו שהגיע לאחר תאונת דרכים, הפציעות שם מורכבות וזה מאוד מצא חן בעיני בזמנו. לאט לאט נחשפתי לפלסטיקה, כאשר באותה תקופה לפני 20 שנה, התחום לא היה מפותח כמו שהוא היום. ראיתי שמדובר גם בתחום מעניין. המקצוע הזה עוסק במגוון מאוד רחב של תחומים ואפשר לבחור את הכיוונים היותר מעניינים והפחות מוכרים לציבור- טיפול בכוויות ומומים מולדים, מפציעות בתאונות דרכים ופציעות קרביות. עסקתי הרבה מאוד שנים בטיפול בכל החיילים הפצועים שהגיעו מלבנון. אלה פציעות מורכבות, כמו פציעת עור או פציעות גפיים וכמעט בכל דבר צריך פלסטיקאי שיעזור בשחזורים ובכיסוי הרקמות. עסקתי בזה הרבה מאוד שנים עד שהפעילות הלבנונית שככה".

מה גרם לך להתמקד בכירורגיה פלסטית?

" מצא חן בעיני הגיון שיש בפלסטיקה, לאט לאט הבנתי את היופי בתחום ובחרתי להתמחות בכירורגיה פלסטית. אף פעם לא נטשתי את החלק המשחזר. בפלסטיקה יש שני תחומים: התחום האסתטי, שכולם מכירים והוא רווי כסף, והתחום המשחזר, שבו לא מרוויחים כלום, אך הוא החלק הרציני של המקצוע. בתחום זה אני עוסק, למשל, בכריתת גידולים בכל מיני מקומות בגוף שמצריכים את בניית כל האזור מחדש. אם למשל עושים כריתה גדולה באזור הברך, מנתח לא יודע לכסות את זה וזו העבודה שלי. מה שמוכר לציבור הוא בעיקר הגדלת חזה בעזרת סיליקון, אבל יש הרבה בחורות שמגיעות עם שד מעוות וצריך להתעסק עם זה מעבר לסיליקון וממש לשחזר את השד. זה מביא אותי לעסוק בדברים בצורה מאוד רצינית, מעבר למה שכולם מכירים. בצד אחד יש הרבה כסף ובצד השני אין כסף בכלל. כשאני עובד ברמב"ם אני מרוויח בסביבות 40 שקל לשעה. אני ממשיך בזה, כי אין מי שיעשה את זה, אני שייך לדור הוותיק של הפלסטיקה. את הדור הצעיר זה כבר לא מעניין, כולם הולכים לקוסמטיקה וזה יוצר בעיה קשה מאוד. היום בבתי החולים הגדולים אין כמעט התמחות בקוסמטיקה. זה רע מאוד, אי אפשר לעסוק ברפואה ולהתחיל מקוסמטיקה".

מה אתה אוהב במקצוע?

"כשאני מקבל כל מיני דברים שהם מעין אתגר, למשל אם יש בעיה של אסימטריות קשה בשד, זה יותר מעניין אותי מבחורה שרוצה סתם הגדלת חזה. או כל מיני פציעות בבטן, יש דברים מאוד מורכבים שאני נתקלים בהם וזה החלק היותר מעניין. בכל תחום יש דברים מהסוג הזה, שאתה נתקל בבעיה ולא יודע איך להתמודד, לא לכל דבר יש פתרון. יש פעמים שאני אומר לאנשים שיש גבול למה שהרפואה מסוגלת להציע. אנשים לא מוכנים לקבל את זה. מסתבר שאני יכול לטפל בהם, אבל בצורה מוגבלת ולא לשביעות רצונם המלאה. הרפואה באמת התקדמה, אבל לא עד אין סוף ותמיד יהיה סיכון בניתוחים. זה כמו בתאונות דרכים, אתה לא חושב שיקרה לך משהו כשאתה נוהג, כך גם אין ניתוח ללא סיכון".

היום מסתכלים בקנקן ופחות במה שיש בו

לד"ר מוסקונה מרפאות ניתוחים פלסטיים בחיפה ובתל אביב. את השם שבנה לעצמו כאחד המנתחים הפלסטיים המובילים בארץ הוא החל אי שם בתחילת שנות ה-80. "באותה תקופה הניתוחים העיקריים היו ניתוחי אף, הם היוו כמעט 70% מהפעילות. שאר הניתוחים היו באחוזים מאוד קטנים. "היו מספר קטן מאוד של נשים שעברו מתיחת פנים והגדלות חזה. שאיבות שומן, שהם היום הניתוחים הכי פופולאריים בעולם, החלו בארץ רק בשנת 1984. באותה התקופה היו בודדים שעשו ניתוחים קוסמטיים. רוב הפלסטיקאים עבדו גם בבתי חולים, ואילו היום 70% מהמנותחים בוחרים בניתוחי קוסמטיקה. היום יש מעטים שעוסקים בשני התחומים. התפיסה השלטת היא זו של הדור הצעיר, הקטע החשוב הוא חינוך וגידול ילדים. אותנו עניין רק בית חולים וגידול ילדים היה תחום האישה, היום הדבר מאוד מעורב והאב רוצה להיות בבית. אנשים רוצים חיים יותר קלים, לכן עדיף לפלסטיקאי לעבוד לבדו, לעשות מערכת שעות שהוא עובד הרבה פחות שעות, אין לו מחויבות לבית חולים. אלה החיים הפשוטים, לא קוראים לך בלילה, באופן כללי הגישה של בני האדם השתנתה".

מדוע ניתוחים פלסטיים הפכו לכה פופולאריים?

"לאט לאט נושא המראה החיצוני הפך להיות מאוד מרכזי, זה תהליך הדרגתי. הצורה החיצונית הפכה להיות מאוד חשובה. אם זה תחום המותגים בבגדים אפילו אצל בני נוער, דרך כל התחומים בתעשיית היופי. זה התחום העיקרי בעולם שגדל באופן הדרגתי וקבוע במשך עשרים השנה האחרונות, קיימת רק עלייה תלולה. ישנם מכוני כושר, ספא, תכשירי איפור וגם אנחנו נמצאים בתוך הסיפור. פלסטיקה חשובה לאנשים שרוצים להיראות יותר צעירים ויותר טוב, זה עוזר להם בכל התחומים, החל מלהשיג עבודה טובה יותר ועד להשגת בן זוג.

"יש בחיים שלוש תקופות עיקריות, שבהן נקבע אופיו של האדם: בין השנים 4-5, 10-11 ו 16-17. אתה יכול להיות כל החיים בבעיה אם באותה תקופה לא תהיה מקובל או שלא תשתלב חברתית בצורה טובה. אנשים תפסו שזה חלק מהחיים ואז הפתרון הוא להגיע לטיפול אצל מנתח פלסטי. היו אצלי כמה דוגמניות יפהפיות שהייתה להן בליטה קטנה באף ולמעשה, ניתוח אף שיפר את המראה שלהן, היום כמעט כולן עושות הגדלת חזה. כל העניין של מתיחת פנים בגיל 60 ומעלה הפך שכי כבר בגיל 40, היום אלו רוב הלקוחות שלי. אני לא מתפלא שמגיעה בחורה מתחת לגיל 40, כי כולם רוצים להיראות מושלם. היום ניתוחים יותר פשוטים, הולכים הביתה מיד אחרי הניתוח וגם רמת הסיכון ומספר הסיבוכים ירדו".

היית רוצה לנסות לבצע השתלת פנים כפי שעשו בצרפת?

אני עסקתי במיקרו-כירורגיה הרבה מאוד שנים, שזה דומה למה שעשו בצרפת בשחזור פנים של אישה. בתור קוריוז זה מאוד מעניין, אבל זה לא משהו שילך קדימה ויהפוך לניתוח שעושים על בסיס יום-יומי. אותם אנשים שמבצעים בהם ניתוחים מעין אלה צריכים כל הזמן לקבל תרופות לא פשוטות עם תופעות לוואי מאוד קשות".

אתה עצמך היית עושה ניתוח פלסטי?

"אני הייתי עושה את זה. כל מי שרוצה לעבור ניתוח פלסטי במשפחה שלי, אני מאוד בעד ניתוחים פלסטיים. מחקרים רבים מראים, כי אדם שעבר שינוי בתחום הקוסמטי זכה ביתרון פסיכולוגי מאוד גדול. "למשל, שחזור שד. יש היום נשים שעברו כריתת שד, עושים להן שחזור מדויק באופן מיידי והאישה יוצאת עם שד שכמעט זהה לשד המקורי. בדקו נשים שעברו כריתת שד והתברר, שנשים שעברו שחזור מתמודדות טוב יותר עם הכריתה מאשר נשים שלא עברו שחזור. גם נשים שעברו הגדלת חזה או בחורות שהיה להן אף מאוד מכוער, ההתמודדות שלהן מול דברים שקורים בחיים והמקובלות החברתית הרבה יותר טובה אחרי הניתוח".

תוכנית המראה

בימים אלה יש לרוני תפקיד נוסף - הוא משמש כמנתח תוכנית 'המראה' בערוץ 10, שמנחה אורנה דץ. לתוכנית מגיעות נשים הרוצות לשנות מקצה לקצה את המראה החיצוני שלהן.

"אני לא הלכתי לתוכנית בגלל הפרסום", טוען מוסקונה, "מצבי תמיד היה טוב. הרעיון של התוכנית הוא מוצלח, אבל כרוך בהרבה מאוד עבודה. אותי משך הקטע האתגרי. באה בחורה, אתה מנתח אותה ועוקבים אחרי כל התהליך בטלוויזיה, כי אין דרך חזרה. אתה צריך הצלחה של 100%, כדי שהמוניטין שלך לא יפגע ואני אוהבת את האתגר הזה. אנחנו ממשיכים לעקוב אחרי אותן נשים גם היום. לחלקן זה שינה באופן מהותי את החיים. הן יצאו לעבוד ועשו דברים שהן לא חשבו לעשות אותם לפני כל הניתוחים. בעקבות המהפך הגופני הן עבו מהפך נפשי מאוד גדול. השקעתי בזה הרבה מאוד זמן, אבל לא קיבלתי תשלום".

אודות אורן שץ

אורן שץ

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר