איך לשמור על איזון בין קריירה למשפחה ולהיפטר מתחושת האשמה? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


איך לשמור על איזון בין קריירה למשפחה ולהיפטר מתחושת האשמה?

פורסם בתאריך 06/04/2008 ע"י רות בידרמן בקטגוריה קואצ'ינג | צפיות: 2146 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: אימון אישי, אימון משפחתי, זוגיות, קריירה, ניהול קריירה, אינסייטס

קצב החיים הדינאמי שסיגלנו לעצמנו בעידן המודרני עשוי לגבות מאתנו מחיר כבד בכל הנוגע לחיי משפחה אל מול קריירה. השאלה היא מתי בדיוק נגמר יום העבודה ומתחילים חיי המשפחה? כיצד אנו שומרים על איזון נכון ביניהם?
במשך היום אנחנו נעים על הציר של זמינות אל מול אשמה / אחריות מול אשמה.
רבים חשים חובה להיות זמינים תמיד לכולם – זמינים לארגון, זמינים לבוס, זמינים לילדים, לבן הזוג ובין לבין זמינים לטובת שיפור עצמי ( הליכה לחדר כושר, בילוי ועוד)
כיוון שמתוקף המציאות – הזמן מוגבל, לעולם לא נצליח לספק את כולם.
זו הנקודה שבה אנו מתחילים לחוש אשמה על פעולות שלא הצלחנו לבצע בבית  ובעבודה.
כאשר אנו חשים רגשות אשם אנו נכנסים לתהליך המתמקד בעבר – בדברים שלא עשינו, שלא הספקנו או שהחמצנו . זהו תהליך של ביקורת עצמית, התגוננות, תירוץ עצמי, תוקפנות כעס ולעיתים אף ייאוש עמוק !
החוכמה היא לדעת לנתב את תחושת האשמה לתחושת אחריות. כאשר אנו חושבים במונחים של אחריות אנו מתמקדים בהווה ובעתיד במונחים של צמיחה ושל עשייה – מה אני יכול לעשות על מנת לשנות את המצב הקיים ולהשיג את מטרותיי?

להלן כמה טיפים המסייעים לצאת מתחושת ההחמצה וחוסר הזמינות :

כרות חוזה עצמי – קח אחריות על אורח החיים שלך וקבל החלטה אמיתית ליצור בו שינוי . זה נשמע אמנם ברור מאליו, אולם רובנו מעדיפים להדחיק את הבעיות הצידה. לא להתמודד וממשיכים לנוע על אוטומט בסדר היום הקיים.

התווה קווים מנחים – התמודד עם השאלות המהותיות ביותר על מנת שתוכל לצעוד בדרך הנכונה ולהשתחרר מהאשמה: מהם הערכים החשובים לך, מהו החזון האישי שלך, מהן המטרות שבאמת חשוב לך להגשים? מהם הצרכים שלך ? האם זה לטוס לטיול ארוך או להיות איש משפחה / לגור בבית גדול עם גינה וכלב / להיות עצמאי...

הצב לעצמך יעדים להשגת המטרות שלך – חשוב מהי הדרך להשגת המטרות ותחום את המטרות והיעדים בזמן מוגדר. למשל בתאריך X אסיים את הפרויקט בעבודה ואקח חצי יום חופש. כעת קבע תאריכים ליעדים, כך שאכן תוכל לסיים את הפרויקט בזמן.

נהל את הזמן שלך כראוי – הכנס את הזמן ליומן! כל דבר שאינו תחום בזמן מוגדר נתון לשינוי, לביטולים ולדחייה. לכן חשוב לציין כל פעילות הן בבית והן בעבודה על פי תאריך ושעה.

קבע לך עוגנים משפחתיים – שעות בהן אתה עושה לביתך. לדוגמה פעמיים בשבוע הליכה בפארק עם בן או בת הזוג או כל יום ג' ללכת למשחק כדורסל עם הבן. רובנו חייבים לעבוד שעות על גבי שעות ובמשרה מלאה על מנת לשרוד ולפרנס בכבוד. אנו חשים כי אין לנו זמן להקדיש למשחקים וטיולים . אולם אין הכוונה לערוך שינוי כולל בלוח הזמנים אלא להחליט שאפילו שעה בשבוע הופכת להיות שעת בילוי משפחתי.

אפילו דברים קטנים כגון שיחת טלפון יומית או ארוחה משותפת פעם בשבוע יחוללו שינוי משמעותי . את העוגנים יש להכניס ליומן!

האיזון מצוי בחוויה הפנימית – אמץ לך חשיבה במונחים של חיוביים של צמיחה. אל תתייחס לגורמים בחייך כמטרד! הילד שמנדנד בטלפון כל היום הוא מישהו שאוהב אותך וחשוב לו לשמוע את קולך ולקבל מילות עידוד.

היפטר מתחושת האשמה – כל פעולה וכל דרך שבה תבחר ללכת, תמיד כרוכה בוויתור כלשהו. חשוב להתרכז ברווחים שאנו משיגים מכל פעולה ולא בצד של ההפסד.

היעזר במבנים תומכים – לבקש עזרה זו לא בושה! חיינו מלאים בגורמים שיכולים לסייע לנו – עמיתים לעבודה, שכנים, משפחה, חברים. חשוב איך תוכל להשתמש בכל אחד מהם על מנת לפנות לעצמך מעט זמן – לבקש מחבר לעבודה לסייע בפרויקט, לבקש מחבר לשמור על הילדים בזמן שאתה תצא לבילוי עם בן / בת הזוג ועוד.

התייחס למשפחה כצוות – עבודת צוות מטרתה ליצור חלוקה נכונה על מנת לייעל תהליכי עבודה. ממש כמו במקום העבודה כך גם במשפחה, ניתן ליצור דיון בו כולם קשובים האחד לצרכי השני ולחלק את הנטל בצורה שווה בין כולם. חשוב להתייחס לזמן של כל חברי המשפחה כחשוב וכשווה.

עצור לנשימה – עצור באמצע היום, בשיא הפעילות וחשוב לרגע על אלו החשובים לך. היכן הם? מה הם עושים? מה אתה אוהב בהם? כעת שלח להם מסר קצר של געגוע.
עמוד על המשמר – כל הטיפים שנתנו, יהפכו להיות חסרי משמעות ברגע שתרפה מהם. הצלחה דורשת התמדה.
 

אודות רות בידרמן

רות בידרמן

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר