טיפול פסיכולוגי - מונחי יסוד לקראת מפגש ראשוני אצל פסיכולוג | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


טיפול פסיכולוגי - מונחי יסוד לקראת מפגש ראשוני אצל פסיכולוג

פורסם בתאריך 09/18/2010 ע"י תמר טובי בקטגוריה בריאות הנפש | צפיות: 763 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: פסיכולוג, פסיכולוג קליני, פסיכולוג בתל אביב, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול פסיכולוגי

מקצוע הפסיכותרפיה מאגד בתוכו הרבה מאד שיטות טיפול.בחלק משיטות הטיפול נעשה שימוש גם בהסברים ובתרגילים שונים. במהלך הטיפול המטפל מפעיל מיומנויות פסיכולוגיות, ידע תיאורטי וניסיון במטרה לאפשר השגת תובנות ו/או שנויים רצויים למטופל.

כיום טיפול פסיכולוגי מתאים גם לאנשים שאינם מוגדרים כבעלי הפרעות נפשיות מובהקות. רוב האנשים שפונים לפסיכולוג הם אנשים המתמודדים עם קשיים בעיות ומצוקות של חיי היום יום. למשל, קשיים חברתיים, בעיות של בטחון עצמי, תחושת חוסר מיצוי/רצון בצמיחה אישית, מעברים ומשברים, מצוקות רגשיות כמו חרדות, דיכאון והתמכרויות.

ישנם גם אנשים הבוחרים לפנות אל פסיכולוג קליני גם כאשר אין קושי מסוים מתוך מטרה להעשיר את החיים ולפתח פוטנציאל הטמון בהם.

סוגי טיפול פסיכולוגי:

טיפול פסיכודינמי:

טיפול פסיכודינמי (טיפול פסיכולוגי דינאמי), מבוסס על ההנחה כי במוקד הטיפול עומד הקשר בין פסיכולוג למטופל וכי המטופל במסגרת הקשר הטיפולי, משחזר באופן מודע ולא מודע, נושאים קונפליקטואליים מקשרים משמעותיים שהיו לו בעבר בקשריו העכשוויים.

טיפול פסיכודינמי מקורו בטיפול הפסיכואנליטי, אולם בניגוד לטיפול הפסיכואנליטי שבו תדירות המפגשים (בין ארבעה לחמישה מפגשים בשבוע) היא גבוהה יותר וסיטואציית הטיפול היא שונה (המטופל שוכב על ספה והטיפול מתמקד באסוציאציות החופשיות שהמטופל אומר עם התערבות כמה שיותר קטנה מצד המטפל), טיפול פסיכודינמי כולל בד"כ פחות מפגשים והסיטואציה הטיפולית היא של שני אנשים היושבים זה מול זה.

מוקד הטיפול של טיפול פסיכודינמי משתנה והוא נע בין חשיפה של קונפליקטים לא מודעים וניסיון לאתר את הגרעין הפנימי של האדם: את מי שהוא ללא השכבות שנוצרו עם השנים מתוך ניסיונו של האדם להתאים עצמו לסביבה שבה גדל, לבין התמקדות בקשרים העכשוויים של המטופל ובאופן שבו קשרים אלו גורמים לו למצוקה.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול ממוקד בד"כ, בהתאם לאופי הבעיה ומידת המוטיבציה של המטופל. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מוגבל בזמן וכרוך בנכונות של המטופל להתמודד באופן אקטיבי עם קשייו. אף על פי שבלב הטיפול עומדת הגישה כי לא משנה מה נעשה עד כה ואיך נרכשו הבעיות וכי החשיבות היא בהתמודדות העכשווית, לעיתים בהתאם לצורך ולמטופל ואופיו משולבים בטיפול גם היבטים פסיכולוגיים דינאמיים במטרה להתמודד עם קשיים שעולים תוך כדי הטיפול.

טיפול פסיכו דינאמי קצר מועד

טיפול המבוסס שמשכו מוגדר מראש, בדרך כלל 16-24 פגישות טיפוליות.
הטיפול קצר המועד הינו טיפול שפותח במהלך המאה ה-20 ומטרתו לתת מענה המשלב גישה פסיכואנליטית שרואה במקור לקשיי האדם את עולמו הנפשי המודע והלא מודע ואת הדפוסים המוקדמים שלמד כמוקד של בעיותיו העכשוויות, עם הצורך של החיים המודרניים בטיפולים קצרים וממוקדים כתוצאה מאילוצים שונים. הטיפול ממוקד סביב סוגיה מרכזית אחת המוגדרת בתחילת הטיפול. הסוגיה המרכזית נוגעת בדרך כלל בכאב המשמעותי ביותר של האדם או בהתלבטות המרכזית איתה מגיע לטיפול.
הטיפול הדינאמי יכול להתמקד במגוון רב של נושאים כגון פרידה, אובדן, הסתגלות לשינויים, בעיות של ערך עצמי, משברים בזוגיות ובקשרים.
לזמן המוגבל השפעה על מהלך ותוכן הטיפול. בטיפול קצר המועד המטפל אקטיבי יותר ותפקידו לדאוג שהטיפול יהיה ממוקד בסוגיה המרכזית. כמו כן ההנחה היא כי הידיעה כי הטיפול מוגבל בזמן יכולה להאיץ תהליכים של שינוי.

התערבות במשבר

התערבות במשבר נחשבת לטיפול תמיכתי קצר מועד, ומטרתה התמודדות מיידית עם מצב המשבר והחזרת האדם לשיווי משקל. במסגרת ההתערבות במשבר אין בדרך כלל מקום לתהליכי עומק המאפיינים טיפול דינאמי, כגון התחקות אחר מקורות המשבר בדפוסי הילדות. תחת זאת, נוקט המטפל בשיטות של ייעוץ או הכוונה, המחזקות את הגנותיו של המטופל ואת המנגנונים האדפטיביים המאפשרים לו לתפקד ביום-יום. רוב העבודה בהתערבות במשבר עוסקת ב"כאן ועכשיו" ובסימפטומים שמציג המטופל (למשל, דיכאון או חרדה). כמו כן, המטרה לסייע לאדם לבסס ולגייס גורמי תמיכה מחוץ לטיפול.

אודות תמר טובי

רועי שופן פסיכולוג בל אביב - מומחה לטיפול בילדים מתבגרים ומבוגרים. רועי שופן הוא פסיכולוג קליני העוסק בטיפולים פסיכודינאמיים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפולי חרדה, בטיפולים ממוקדים וקצרי מועד, בטיפולים המשלבים עבודה עם ביו-פידבק, בהתערבות במשבר ובאבחון והערכה.

תמר טובי

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר