נהל את המנהל – איך להסתדר עם הבוס/ית | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


נהל את המנהל – איך להסתדר עם הבוס/ית

פורסם בתאריך 01/04/2009 ע"י ג'וי מרוז בקטגוריה קואצ'ינג | צפיות: 1953 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: , ניהול, מנהל, ג'וי מרוז, אימון, פיטורין, פיטורים, יחסי עבודה, קריירה, תעסוקה

במאמר זה, אני רוצה לשתף אתכם באחד השיעורים החשובים בתחום ניהול הקריירה. את השיעור הזה למדתי בדרך הקשה. הייתי אז מנהלת צעירה ומצטיינת בתחילת דרכי - ואז התחלף המנהל המוערך שלי במנהל חדש שלא ממש הסתדרתי איתו. במקום להפנים את המציאות, לקבל את המנהל החדש ולהתחיל לחשוב איך לנהל את היחסים עימו בצורה אפקטיבית, מצאתי עצמי נגררת למאבקים מיותרים ולמסכת של אירועים שבסופו של דבר עלו לי במניעת קידום ועזיבת העבודה.
זה היה אחד מהלקחים החשובים ביותר שלמדתי בשוק העבודה –בקרב עם המנהל תמיד אתה הוא זה שמפסיד לטווח הארוך. עד היום אני אסירת תודה לאותו מנהל על שאיפשר לי ללמוד את השיעור החשוב הזה בשלב מוקדם של הקריירה שלי, גם אם הדרך עצמה לוותה בלא מעט עוגמת נפש. אותה אני רוצה לחסוך או לפחות לצמצם עבורכם...

 

המסר העיקרי שלי הוא שחלק מתפקידכם כעובדים בארגון הוא לנהל את יחסיכם עם המנהל שלכם, ואין זה משנה אם אתם עובדים זוטרים או בכירים. יתרה מזאת, אני טוענת שתפקיד זה הוא חשוב לא פחות משאר התפקידים שלכם בעבודה. כשאתם מסתדרים היטב עם המנהל שלכם, כולם מרוויחים. אתם זוכים ל"שקט תעשייתי" שמאפשר לכם להתמקד בעבודה, ולמנהל מרוצה ותומך. המנהל עצמו מרוויח עובד שקל לו לנהל ושמקפיד להביא לו תועלת. בנוסף, הארגון חוסך עצמו את כמות האנרגיה המבוזבזת על חריקות במערכת היחסים, ונהנה מצוות עובדים שעובד כמו מכונה משומנת.
 

אז הנה מספר עקרונות חשובים בניהול היחסים עם המנהל:
 

תפקידו של העובד הוא להביא תועלת למנהל:
כלומר, עובד צריך להקדיש מחשבה לשאלה מה האופן בו הוא יכול להועיל למנהל שלו. בסופו של דבר מנהל מגייס אתכם לתפקיד כדי שתקלו עליו. אני יודעת שלעיתים אמירה זו מעוררת התנגדות. ובכל זאת אנסה להסביר אותה באמצעות דוגמא. אם אתה עובד בצוות של מתכנתים, עושה עבודת תכנות מעולה, אבל נמצא בוויכוח מתמיד עם המנהל שלך. אתה לא עושה עבודה טובה. זאת מכיוון שהמנהל שלך צריך לבזבז כמות אנרגיה גדולה מדי מכדי לנהל אותך. חלק מתפקידך כעובד זה להקל על המנהל שלך בביצוע התפקיד שלו. כך תוכלו שניכם לתרום בצורה מיטבית לטובת הארגון בו אתם עובדים.
אז מה התועלת הכי גדולה שאתם מביאים למנהל שלכם?

נאמנות היא שם המשחק:
כולנו מכירים את הפוליטיקה הארגונית. כולנו גם יודעים עד כמה זה מפתה לקטר על המנהל באזני העובדים האחרים. אולם אני טוענת שעובד צריך להיות נאמן למנהל שלו, ולו רק בשל העובדה שבסופו של דבר, יש סיכוי גבוה מאוד שהמנהל שלך ידע אם אתה לא נאמן אליו, וחוסר נאמנות זו "תחזור" אליך. אין פירוש הדבר שאתם צריכים להסכים עם כל מה שהמנהל אומר. ממש לא. אבל חשוב להבדיל בין חילוקי דעות מקצועיות פנימיים, להפגנת חוסר נאמנות חיצונית.
רוצים לקטר על הבוס? עשו זאת בבית עם המשפחה.
מזהים מצב שבו קבוצת עובדים מרכלת על המנהל? הימנעו והתרחקו באלגנטיות.

ומה איתכם? האם המנהל שלכם חש שאתם שאתם נאמנים אליו?

לימדו להכיר את המנהל שלכם
הקדישו זמן ומחשבה ללימוד אופיו והתנהלותו של המנהל שלכם. בידקו מה סגנון התקשורת המתאים לו ביותר. לכל אדם מתאימים תקשורת שונים. דעו לזהות את סגנונו וצרכיו הייחודיים. כך תוכלו להעביר דרכו החלטות יותר בקלות ולהשיג ממנו דברים שאתם רוצים.
הנה מספר שאלות ששווה לבדוק:
• האם הוא אדם המעדיף דיווח מלא ומפורט?אולי הוא דווקא אדם תמציתי, שאוהב כמה שפחות דיווח?
• מה מקל עליו בקבלת החלטות? אולי הוא צריך שיביאו לו מספר אפשרויות לבחור ביניהן? אולי דווקא צריך המלצה סופית לאישור בלבד?
• האם הוא מעדיף תקשורת פתוחה וקרובה? אולי הוא דווקא מעדיף לשמור על ריחוק מסוים?
• מה מעצבן אותו? מה מרגיע אותו?


ואם אני לא סובל את המנהל שלי?
זו אכן שאלה מצוינת. לפעמים פשוט לא מתסדרים עם הבוס. במקרה כזה יש לכם שתי אפשרויות. או להתחיל לחפש תפקיד חדש עם מנהל שתסדרו עימו, או למצוא דרך להגיע לשלום בית עם המנהל שכבר יש לכם.
כי בסוף היום ממלחמות עם הבוס העובד כמעט תמיד יוצא מופסד.
ועוד דבר, אני חושבת שכמעט אין בן אדם שאי אפשר להסתדר איתו. זה פשוט עניין של החלטה. אם מחליטים להסתדר עם הבוס, אז מוצאים את הדרך לעשות זאת. זה לא אומר שהדרך תהיה קלה, אבל רוב הסיכויים שזה יהיה אחד השיעורים היותר מרתקים שחוויתם.

חשוב לזכור כי בסופו של דבר, היחסים שלכם עם המנהל שלכם יהיו אחד הגורמים שישפיעו באופן הרב ביותר על שביעות הרצון שלכם בעבודה ועל הקידום המקצועי שלכם. האחריות לנהל את היחסים האלו באופן האופטימלי היא שלכם בלבד. אין טעם להאשים את המנהל או הארגון כי בסוף היום הגורם היחידי שאתם יכולים לשנות במשוואה הזו הוא ההתנהלות שלכם עצמכם, ושם תמיד יש המון דברים שאפשר לעשות.
אז איך את בוחרים לנהל את היחסים שלכם?

כותבת המאמר:
ג'וי מרוז, מאמנת בקריירה ובעסקים, MBA, E.MCI
מלווה אנשים בתהליכים של מציאת עבודה, התמודדות עם פיטורין והגדרת כיוון מקצועי. joymeroz@netvision.net.il  052-2697321
 

אודות ג'וי מרוז

ג'וי מרוז

התחבר לשליחת תגובה

לא פורסמו עדיין תגובות למאמר זה

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר