מצלמה דיגיטלית- האם כדאי לרכוש או להשאר במצלמה הישנה? | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


מצלמה דיגיטלית- האם כדאי לרכוש או להשאר במצלמה הישנה?

פורסם בתאריך 03/03/2008 ע"י אורי אביב בקטגוריה אקטואליה | צפיות: 3141 | דירוג ממוצע: 4.5 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: צילום, צילום דיגיטאלי, מצלמה, מצלמה דיגיטאלית, טיפים לצילום, תוכנות גרפיות, קנון, ניקון

המצלמות הדיגיטאליות הפכו לאביזר הצילום הנפוץ ביותר בעולם. הדרישה למצלמות דיגיטליות גבוהה כל כך, עד שרוב חברות הצילום הפסיקו ליצר מצלמות רגילות המתבססות על פילם, ומתמקדות כעת ביצור מצלמות דיגיטליות בלבד.
התפוצה הרבה של מצלמות דיגטליות השפיעה וסחפה אחריה קהל רב מאוד העוסק בצילום באופן מקצועי או חובבני.
למרות זאת, נשמעים עדיין קולות נגד הקוראים להמשך הצילום במצלמות רגילות שאינן דיגיטליות והמשך השיטה הישנה והבדוקה.
כאשר שוקלים את יתרונות וחסרונות המצלמה הדיגיטלית לעומת המצלמה הרגילה, ניתן להיווכח שלמרות מספר חסרונות הקיימים במצלמות הדיגיטליות, עדיין רבים מאוד היתרונות שלהן על פני מצלמות סטילס מהדור הקודם.

מדוע אנשים נמנעים מהחלפת המצלמה?

אנשים רבים נמנעים משינויים ומעדיפים לשמר את הקיים. גם במקרה בו השינוי אמור להיות לטובתם הם מעדיפים לא להחליף למוצר חדש ולא מוכר.

רכישת מצלמה דיגיטלית חדשה כרוכה בעלויות של כ 1000 שקלים לרוב הדגמים האיכותיים. כאשר אדם מחזיק ברשותו מצלמה כלשהי הפועלת בצורה סבירה, יתכן שאין לא כל צורך במצלמה חדשה, אפילו אם יהיו בה יתרונות רבים ככל האפשר.

מה יתרונות המצלמה הדיגיטלית?

היתרון העיקרי של מצלמה דיגיטלית הנו ביטול הצורך בפילם או בפיתוח פילם. הדבר חוסר סכום כסף רב בקניית הפילם ובפיתוח הפילם עצמו, שהוא שלב ראשון טרם הדפסת התמונות.
יתרון נוסף הנו הנוחות שלא תאמן בצילום עצמו, אין צורך לחסוך יותר בתמונות, במקום 36 תמונות בכל פילם צילום ניתן לצלם כיום מאות ואף אלפי תמונות ברצף, ללא כל עלות כלשהי עבור תמונה! תכונה זו חשובה מאוד כאשר מבקשים "לתפוס את הרגע" ולצלם משהו מהיר הדורש זמן קצר ומדויק. במקום לצלם תמונה או שתיים כפי שמקובל במצלמות סטילס ישנות, ניתן לצלם ברצף 10-20 תמונות ואף יותר, ולמחוק את המיותרות. הדבר בא לידי ביטוי בתמונות קבוצתיות בהן קיים סיכוי גדול שאחד המצולמים יסתכל לכיוון הלא נכון, ימצמץ או יעצום בדיוק את העיניים או יצולם בפוזה לא מחמירה. רצף תמונות במקרה שכזה עשוי להועיל מאוד ולתת אפשרות לבחירת תמונה נכונה, יפה ומתאימה.
היתרון בעובדה שכל תמונה ניתנת לצפייה באופן מיידי לאחר הצילום, מאפשר מחיקה מהירה של תמונות מיותרות.
למרות שניתן לפתח את התמונות הישר מכרטיס הזכרון שבמצלמה, ללא תיווך של מחשב ביתי, רבים יעדיפו להוריד בשלב ראשון את התמונות אל המחשב, לערוך ולשפר אותן באמצעות תוכנות גרפיות, ורק לאחר מכן לשלוח אותן להדפסה, אם בכלל.
בזמן עריכת התמונות במחשב ניתן לבצע שיפורים ושינויים ניכרים בתמונה המשפרים מאוד את איכותה ואת מבנה הקומפוזיציה, למשל הורדת החזר אור מהעיניים (עיניים אדומות) הגדלת האיזור החשוב בתמונה על חשבון שוליים או שטחים ניטרליים בתמונה, הוספת חדות לתמונה, תיקון צבעים, שינוי ניגודיות (קונטרסט) התמונה, הוספת כיתוב ותאריכון, מחיקת קטעים מסוימים בצילום ואף הוספת אפקטים רבים מאוד מסוגים שונים ומשונים. רוב פעולות העריכה האלו נעשות בקלות דרך תוכנות גרפיות פשוטות להפעלה אשר ניתנות בחינם, ואינן דורשות ידע מעמיק בהפעלת מחשב או כשרון אמנותי כלשהו, יכולת ציור וכדומה.

במצלמות דיגיטליות ניתן להשיג כיום איכות אופטית מעולה יחד עם עדשת זום משמעותית המגדילה פי 2 ועד פי 5, כאשר העדשה קטנה יחסית לעומת עדשות הזום במצלמות SLR ישנות דבר המאפשר נוחות ויציבות רבה יותר בצילום.

מה חסרונות המצלמה הדיגיטאלית?

חסרון מסוים במצלמה דיגיטאלית הינו הצורך בלמידה והכרת מצלמה מסוג חדש הפועלת בטכנולוגיה מתקדמת.
למרות שיש יתרונות רבים במצלמה הדיגיטאלית, עדיין יש צורך להכיר את שיטות הצילום והדפסת התמונות במצלמה זו, העשויות להיות שונות מהשיטות בהם משתמשים במצלמה רגילה עם פילם.
מצלמה דיגיטאלית עשויה להיות רגישה מעט יותר לבעיות מיכאניות מאשר מצלמה מהדור הקודם, אולם הדבר תלוי בעיקר בדגם של המצלמה ובחומר ממנו היא עשויה. ניתן להשיג כיום מצלמות דיגיטאליות איכותיות העשויות מחומרים מרוכבים וחזקים כמו אלומיניום, מתכות שונות ואף טיטניום.

עובדה חשובה שיש לדעת על מצלמות דיגיטאליות היא שברוב המצלמות גודל התמונה המצולמת הינו 11.5 על 15 ס"מ, ואילו תמונה סטנדרטית מודפסת על גבי נייר בגודל 10 על 15 ס"מ. מעבדות הצילום פותרות בעיה זו בשני אופנים, לפי בחירת הלקוח: אפשרות ראשונה היא השארת מסגרת ריקה של מספר מילימטרים בשני צידי התמונה עם שמירה על כל פרטי התמונה, או אפשרות שנייה שהיא חיתוך של שוליי תמונה בשני צדדים והתאמה לגודל 10 על 15 ס"מ.
אם בוחרים באפשרות השניה של חיתוך שולי התמונה ולא בראשונה של הוספת מסגרת חלקית, ניתן במשך הזמן לסגל צורת צילום נכונה בא משאירים רווח מעט יותר גדול באיזור שיחתך לאחר מכן בהדפסה, ובכך לפתור בעייה זו כבר בשלב הצילום.
משתמשים רבים אשר מעבירים את התמונות למחשב ביתי טרם ההדפסה מבצעים פעולת חיתוך CROP של התמונה לפי יחס של 10X15 או 2X3 או 4X6 ובכך מתאימים את התמונה מראש לגודל ההדפסה עצמה.

לפתח או לא לפתח את התמונות?

האפשרות לשמור את התמונות הדיגיטאליות על גבי המחשב יצרה תופעה חדשה בה אנשים רבים אוגרים את התמונות על גבי המחשב ונמנעים מהדפסתן. המלצתי היא להדפיס לפחות חלק מהתמונות מכיוון שלאלבום תמונות יש עדיין ערך מוסף לעומת קבצי מחשב שניתן לראות בכל רגע. 

האם אני חייב מחשב כדי להשתמש במצלמה דיגיטאלית?

בוודאי שלא!
ניתן לגשת עם המצלמה ישירות לחנות צילום, שם יעתיקו את תוכן הזכרון אליהם וישלחו את התמונות לפיתוח.
אין צורך במחשב ביתי למטרה זו. אולם ניתן להשתמש במחשב ביתי עם תוכנות גרפיות נפוצות, רובן תוכנות חינם, כדי לשפר ולערוך את התמונות טרם ההדפסה. רמת המצלמות כיום היא גבוהה למדי, והדפסת תמונות ישירות מהמצלמה תתן תוצאה טובה ואיכותית!

אודות אורי אביב

הכותב- אורי אביב, צלם חובב העוסק בצילום כבר משנות ה80. פרסם 2 תערוכות יחיד בחיפה והשתתף בעשרות תחרויות ותערוכות. מצלם עם מצלמת קנון A90, קנון A75 , ניקון F3, קוניקה פילם ישנה וציוד נוסף ומיוחד.

אורי אביב

RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר