אסטטיקה מדעית ומדע אסטטי | Publisher
מאמרים ותוכן איכותי להפצה חופשית ברשת

שלום, אורח

זכור אותי

שחזור סיסמא

קטגוריות


אסטטיקה מדעית ומדע אסטטי

פורסם בתאריך 05/19/2008 ע"י בת-שבע וגון-סטרול בקטגוריה מדע וטכנולוגיה | תגובות: 1 | צפיות: 3314 | התחבר לדירוג המאמר

תגיות המאמר: מדע, אומנות, פילוסופיה, אסטטיקה, פיזיקה, נפש, אדם

  בתקופת היוונים הקדומים, כלי הנגינה החשוב ביותר היה ה"טטרקורד", סוג של נבל בעל ארבעה מיתרים. מוזיקאים ידעו שצלילים המושמעים יחדיו עלולים לגרום לאפקט צורם ולא נעים, בעוד ששילוב המורכב מצלילים שהם הרמוניים זה עם זה, יגרום תחושה נעימה באוזן. המוזיקאים הקדומים לא הבינו מדוע רק נימות צליל מסוימות יוצרות הרמוניה, ונהגו לכוון את המיתרים לפי השמיעה, כך שפריטה על כל שני מיתרים תשמיע את ההרמוניה הרצויה. פיתגורס היה זה שגילה שלתופעת ההרמוניה המוזיקלית אחראית מתמטיקה של שברים פשוטים, וידע לחשב במדויק את אורך המיתרים שיפיקו צלילים הרמוניים. פיתגורס חשף בפעם הראשונה חוק פיזיקלי השולט באסטטיקה אומנותית. הדוגמאות ל"יופי" הנשלט בידי חוקים מדעיים הינן רבות ומגוונות. סידורם הנעים למראה של צבעים על-פי הסדר של גווני הקשת, לדוגמה, מבוסס על מיון הצבעים על-פי אורך-הגל האלקטרומגנטי שלהם. מקצבים במוזיקה מושתתים לעיתים קרובות על חזקות שלמות של 2. צורות גיאומטריות הינן מרהיבות כאשר הן בעלות ערך סימטרי גדול, וסימטריה של צורות ניתנת לחישוב ולכימות מדויק. כמו כן מחקרים אחרונים מראים קשר ישיר בין אידיאל היופי האנושי לבין יחסים מתמטיים קבועים בין אזורים שונים בגוף ואף בין תווי פנים. העובדה שניתן "לכמת" יופי מוכיחה שהמדע שזור היטב בבסיסה הרחב של האסטטיקה. האם גם האסטטיקה משפיעה בדרכה שלה על המדע?

 

   אחד מן ההישגים הגדולים והמפוארים ביותר של המדע המודרני הוא פיתוחה של תורת הקוונטים. זו מתבססת על עיקרון הדואליות בין גלים לחלקיקים, הטוען כי הגל הינו בעל תכונות חלקיקיות, ואילו החומר מתנהג כגל. חלקו הראשון של העיקרון התגלה בצורה אמפירית. לאחר שהוסכם על כולם שהגל הוא בעל תכונות חלקיקיות, הצהיר הפיזיקאי המפורסם "דה-ברולי" ש"יהיה זה יפה" אם גם החומר יהיה בעל תכונות של גל. התופעה של גלי דה-ברולי, הינה אחת מהתופעות החשובות ביותר בפיזיקה המודרנית ובעלת יישומים רבים בתעשייה. היא נולדה כתוצאה משאיפת המדען ליופי ולשלמות מדעית. הכמיהה ליופי בתיאוריות מדעיות הינה דבר שכיח בקהילת החוקרים. מושג היופי במדע משתייך לשלמות מוחלטת היכולה להתבטא בסימטריה בין תופעות פיזיקליות או בסימטריה מתמטית. השאיפה הגרנדיוזית ביותר במדע, ופסגת חלומותיהם של העוסקים בכך, היא לכווץ ולאחד את מגוון התיאוריות הידועות לנו עד כה לתיאוריה אחת סימטרית, שלמה ומושלמת. תיאוריה זו עדיין אינה בנמצא וספק אם תתקיים אי-פעם. היא ידועה בשם ה"תיאוריה של הכל" (THEORY OF EVERYTHING , TOE), ומטרתה לסנטז בין תופעות שלכאורה מדברות בשפות שונות, ונכון להיום חסרות כל קשר פיזיקלי. המדענים ברי המזל שיזכו לחיות בתקופה בה תימצא תיאוריה כזו, יוכלו לאחד תופעות כמו תנועת האלקטרון סביב הגרעין באטום, ריחוף הגלקסיות במעמקי החלל ויש המוסיפים גם את התודעה האנושית. תיאוריה זו, על אף שאינה קיימת עדיין, זכתה לתואר "התיאוריה היפה ביותר שהמוח האנושי מסוגל ליצור".

   האדם הינו אריג עדין של נפש ותבונה. שתיהן שזורות זו בזו ומשלימות זו את זו ולאחת אין קיום אלמלא השניה. המדע, המבוסס על התבונה, מנסה להסביר את מה שכבר נברא הרבה לפני הקיום האנושי. הוא מעין מרוץ, חסר סיכוי אולי, של התבונה להשיג אמת אובייקטיבית אחת ויחידה. איסור חמור חל על מסלול אחד בדרך לאמת זו, לעמוד בסתירה למסלול אחר, שכן מצב זה מרמז על שני מסלולים בלתי אפשריים. במטרתו לתאר את היקום, שואף המדע תמיד לגבולות ידועים ונמנע מהאינסוף הלא מוכר. יצירתו של האמן, לאומת זאת, הנשענת על הנפש, מנסה לברוא משהו שעדיין לא נוצר ולכן חופש הפעולה שלה הוא אינסופי. לאומנות, הנשענת על החוש האסטטי, מותר לפרוץ את גבולות הסימטריה ויופייה לעיתים יתבטא בחוסר מוחלט של סימטריה וחוסר גבולות, אם זה יכול להניב סוג חדש של ריגוש סובייקטיבי. כיוון שאינה מוגבלת לאמת אחת ויחידה, היא יכולה להכיל אינסוף מסלולים מקבילים וסותרים מבלי שהדבר יפגום באמינותה אלא רק יעשיר אותה. 
הקשר ההדוק בין המדע לאומנות אינו מצליח לחפות על התהום העמוקה שפעורה בין שני העולמות. שניהם מהווים את כתר הקיום האנושי ומבדילים את האדם משאר היצורים החיים. ושניהם מוגבלים. המדע מוגבל על-ידי השכל. האומנות מוגבלת על-ידי הנפש. ושניהם מוגבלים על-ידי הדמיון האנושי....
 

אודות בת-שבע וגון-סטרול

בת-שבע וגון-סטרול, פיזיקאית אוניברסיטת בר-אילן

בת-שבע וגון-סטרול

התחבר לשליחת תגובה

תגובות

  • 09:36   17/09/2010
    1 . רפאל בן מנשה
    מאמר ראוי לשבח, אם כי אוסיף שהנפש אינה מוגבלת.
RSS | הנחיות כתיבה | שאלות נפוצות | מאמרים מובילים | מאמרים אחרונים | הכותבים המובילים | צור קשר